DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ VE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ VE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

DEMOKRASİ KÜLTÜRÜ VE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

İnsan hakları ile insanın onurlu yaşama istek ve mücadelesi, insan onurunu en iyi koruyan yönetim biçimi olan çağdaş demokrasiyi ortaya çıkarmıştır. Demokrasi; insanı temel alarak insan iradesine, hak ve özgürlüklere, değer veren, herkesin bu hak ve özgürlüklerden yararlanması gerektiğini savunan yönetim biçimidir. Demokrasinin anlamına uygun bir biçimde yaşatılması ancak yaşam biçimine dönüştürülmesiyle mümkündür. Demokrasinin yaşam biçimine dönüşmesi ne anlama gelir ve demokrasi yaşam biçimine nasıl dönüşür?

IMG_20171102_100320

Bu sorumuzun cevabını, Atatürk’ün Cumhuriyet rejimi ile ilgili söylediği şu sözler oldukça güzel anlatmaktadır. “Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir.”

DSC_0117

BÜMED MEÇ Okulları olarak demokrasi kültürünü ve cumhuriyetimizin değerlerini benimsemiş bireyler yetiştirmenin önemi çok iyi biliyoruz. Bu nedenledir ki geçtiğimiz ekim ayını iki büyük coşkuyu yaşayarak geride bıraktık. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından oldukça zengin içerikle hazırlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarımız bizlere cumhuriyet coşkusunu bir kez daha yaşattı.

IMG_3350

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün ısrarla üzerinde durduğu en önemli konulardan biri de demokrasi eğitiminin öğretim programlarında yer almasını istemesiydi. 1928 tarihli ilkokul yönetmeliğinde; okulun öğrenci için derslerinde dışında kendi güç, yetenek ve girişimleri ile bazı etkinlikler yapacağı gerçek bir toplum modeli olması gerekliliği belirtilmişti.  Cumhuriyetle birlikte okullarda öğrenci yönetimlerinin kurulması ve öğrencilerin çeşitli alanlarda eğitsel kol başlıkları altında çalışma ekipleri oluşturması, vatandaşlık eğitiminin, demokrasi bilinci kazandırmanın okullarda uygulamalı olarak yapılmasına fırsat oluşturuyordu.

IMG_3323

İşte tam da bu noktada diyebiliriz ki ekim ayı içerisinde okullarımızda öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen ikinci büyük etkinliğimiz ise “Öğrenci Birliği Başkanı” seçimleri oldu.  Öğrenci birliği başkanı seçimlerindeki amacımız; öğrencilerimizin demokrasinin ve insan haklarının özündeki değerleri benimsemeleri buna uygun davranışlar sergilemeleri ve demokrasiyi her alanda yaşanılır kılabilmelerini sağlamaktı. Seçim süreci boyunca öğrencilerimiz propaganda çalışmaları sırasında afiş, sınıf ziyaretleri gibi pek çok etkinlikle seçmenlerine kendilerini tanıttı.  Seçim günü ise öğrencilerimiz oy pusulaları ile sandık başına geçti. Yapılan seçimler sonucu okullarımızda öğrenci birliği başkanları belli oldu. Tüm okul başkanlarımızı kutluyor, yeni görevlerinde kendilerine başarılar diliyoruz.

IMG_3383

1509621441848

Unutmamak gerekir ki demokrasi kültürünü içselleştirmiş toplumlarda; bireyler olayları, eylemleri ve yaşamı sorgulamadan kabul etmezler. Bunun içindir ki Atatürk’ün bize verdiği en büyük armağanlardan biridir Cumhuriyet Bayramı…

Sevgiyle ve cumhuriyetle kalın…

Evrim ÇELİK

BÜMED MEÇ İSTİNYE ORTAOKULU

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

 

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.