YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ

YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ

Dolu dolu geçen bir eğitim öğretim yılının ardından yaz tatiline merhaba demenin mutluluğu ve heyecanı içerisindeyiz. Çocukların şüphesiz en sevdiği, dört gözle beklediği o an geldi çattı… Çoğu öğrenci tarafından yaz tatili; okul, ödev ya da sınavdan uzak üç aylık “boş zaman dilimi” olarak algılansa da kişinin hem şimdiki hem de gelecek hayatının daha verimli olabilmesi için “boş zaman” dilimlerinin bile çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim dönemine istekle ve dinlenmiş bir şekilde başlamalarını sağlayan bu süreç, aynı zamanda bir sonraki döneme verimli bir şekilde devam etmeleri için de iyi bir motivasyon kaynağıdır.

Tatil dönemi, çocukların genellikle hareketli oyunlar oynamayı, gezmeyi, eğlenmeyi, spor etkinlikleri yapmayı, yüzmeyi, dondurma yemeyi sevdikleri bir dönemdir. Bunun yanı sıra, çocukların boş kaldıklarında televizyon, bilgisayar ve tabletlerle daha fazla vakit geçirme imkanı buldukları da bir dönemdir. Bu yüzden bu uzun süreçte çocukların kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak ve tatillerini en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak için ebeveynlerin çocuklarına rehber olması çok önemlidir.

Tatili Verimli Geçirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Günlük aktiviteler bir gün öncesinden planlanabilir.
 • Çocukların yapacakları etkinlik planları onlara etkinlik önerileri sunarak ve kararı onlara bırakarak yönlendirilebilir.
 • Bu etkinlik planları yapılırken çocuğun yaşı ve gelişim özellikleri göz önüne alınmalıdır.
 • Yaşıtları ile birlikte olabileceği ve/veya ilgi alanlarına ve yeteneklerine yönelik etkinlikler seçilmesinde fayda vardır.

Yapılabilecek Etkinlikler;

 • Tüm aile fertlerinin bir arada olabileceği etkinlikler düzenlenebilir: Pikniğe gitmek, birlikte kutu oyunları oynamak (örn: scrable, tabu, monopoly veya lego gibi) müzik dinlemek, resim yapmak, sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal etkinliklere katılmak…
 • Yeni ve değişik yerler görmek için planlar yapılabilir. Örneğin; işyeri, müze, tarihi eserler, ören yerleri gezebilir, festivallere ve şenliklere katılabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara yönelik kitaplar okuyabilirsiniz. Küçük yaş çocuklar için özellikle görsellerin ön planda olduğu zengin içerikli kitaplar seçilebilir. Kitap okumak için özellikle bir okuma zamanı oluşturabilirsiniz. Çocuklar bu zamanın, tüm aile fertleri için kitap okumaya ayrıldığını bilmelidir. Daha sonrasında ise kitaplardan öğrenilen bilgilerin paylaşıldığı bir ortam oluşturarak paylaşımda bulunabilirsiniz. Dilerseniz çocuğunuzu okuduğu kitaptan en sevdiği karakterin resmini çizmesine ve özelliklerini anlatmasına teşvik edebilirsiniz.
 • Sanat faaliyetlerine (kil, seramik, resim, yoga atölyeleri gibi) birlikte katılabilir veya çocuğunuzun yaşıtlarıyla katılmasını sağlayabilirsiniz. Çalışan anne babalar ise, gün içinde sanat atölyesine katılan çocukları için akşamları atölye sonunda ortaya çıkardığı materyalleri sergileme vakti düzenleyebilirler. Böylece, evinizde yaz sonuna kadar çocuğunuzun yaptığı çalışmaları biriktirebileceğiniz bir sergi köşesi oluşturabilirsiniz.
 • Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa günlük tutması için onu teşvik edebilirsiniz. Bu günlüğe gittiğiniz gördüğünüz yerlerin hikâyelerini yazmasını resimlerini yapıştırmasını veya çizmesini önerebilirsiniz. Yaz sonunda ise bu günlüğü “Yaz Anılarım” adlı bir deftere dönüştürmesini önerebilirsiniz. Böylece, çocuğunuzun okul dönüşünde öğretmeni ve sınıf arkadaşlarıyla paylaşabileceği bir sürü anısı olabilecektir.
 • Birlikte yemek yapabilir, çocuğunuzun damak zevkine uygun öğünleri birlikte hazırlayabilirsiniz. Mutfağa girmeden önce beraber hayal gücünüzü genişletip Dünya’daki en lezzetli yemeği ya da tatlıyı yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için öncesinde malzemelerin bir listesini yapıp, eksikleriniz varsa beraber market alış verişine çıkabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun zekâ ve yaratıcılığını geliştirmek için onunla beraber puzzle yapabilir, sudoku çözebilir, tavla-satranç gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Ev içinde satranç veya tavla turnuvaları düzenleyebilirsiniz. Kazanana turnuva sonunda önceden kararlaştırdığınız minik bir ödül verebilirsiniz. Bu etkinliği düzenli olarak yaparsanız haftanın kazananı adlı küçük ödül sertifikaları hazırlayıp buzdolabına yapıştırmanız turnuvayı daha heyecanlı hale getirebilir.
 • Tatilde gezdiğiniz yerlerde, çocuğunuzdan ilginç bulduğu, ilk kez gördüğü veya yeni öğrendiği bir şeylerin fotoğrafını çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra bu fotoğraflardan beraber bir Tatil Albümü hazırlayabilirsiniz.

Kısacası, çocuğunuzun sevdiği, keyif aldığı tarzda çeşitli etkinlikler belirleyip ailece onunla beraber yapmaya çalışmak çocuğunuzla daha fazla paylaşımda bulunmanızı ve onunla kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Ailenizle keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.