ÇOCUK HAKLARI

ÇOCUK HAKLARI

           “İnsanlık ailesinin bütün üyelerinin doğuştan itibaren insanlık onuruna ve eşit ve devredilemez haklara sahip olduğunun kabulü özgürlüğün, adaletin ve dünya barışının temelidir.”

Önsöz, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi

İnsan hakları eğitimi, bir insan hakları kültürü yaratılmasına yönelik bir süreçtir. Bu sebeple, eğitim sürecinde aktif katılım esastır. Çocuklara bunu aktarmanın en iyi yollarından birisi ise onların sahip olduğa haklara vurgu yapmaktır. Okulumuz olarak, Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği 23 Nisan ve akabindeki günlerde Merak Eden Çocuklarımıza bol oyunlu bir bayram haftası yaşattıktan sonra 2-5 Mayıs tarihlerinde Arnavutköy yerleşkemizde ‘Çocuk hakları haftası’ düzenledik. Tüm derslerimizde öğrencilerimize çocuk haklarını aktarmaya çalıştık.

Öğrencilerimiz okula girdiklerinde onları temel çocuk haklarından oluşan seksek oyunumuzla karşılaştılar. İlk adımdan itibaren seke seke haklarına aşina oldular.

3

2

Haftaya oyunla başladıktan sonra, öğrencilerimizle çocuk bayramı haftasında yaptığımız röportajı izlediler. Öğrencilerimize onları haklarıyla tanıştırmadan önce çocuk haklarıyla ilgili neler düşündüklerini  içeren röportajı tüm okul olarak izledik. Bu sayede, sınıflarında haklarını tartışmadan önce hem ön bilgilerini almış, hem de meraklarını artırmış olduk.

1

Merak eden çocuklarımız hafta boyunca “Çocuk hakları nedir?, Çocukların ne gibi hakları vardır?” gibi soruları tartıştılar ve Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları Sözleşmesi üzerinden haklarını öğrendiler. Özellikle, ifade özgürlüğü ve eşitlik hakları üzerinde durulan bu süreçte çocuklarımız haklarını ifade etmeyi, hangi kararları kendisinin vermesi gerektiğini, hangi kararları bir yetişkinle alması gerektiğini, her türlü farklı özellik ve kimliklerine rağmen eşit olduklarını öğrenip tartıştılar. Okula dair “İyi ki/Keşke”lerini iletmek için dilek kutularını oluşturdular ve ifade özgürlüğünün ve hak aramanın yollarını deneyimlediler.

10

5

Perşembe günümüz ise çocuk haklarına vurgu yapmak için tüm okulumuzun pembe giyindiği ve Merak Eden Çocukların çocuk hakları ve ifade özgürlüğü ile ilgili sloganlarını ve hazırladıkları videoları paylaştığı bir gün oldu. Tüm paylaşımlarımızın sonunda ise hafta boyu hazırlandıkları “Güzel günler göreceğiz” şarkısıyla hem umutlarını coşkuyla dile getirdiler hem de geleceğe dair umutla bakmamızda bizlere ışık oldular.

6

7

8

9

Çocuklarımızın her daim haklarını bildiği, özgürce ifade edebildiği, eşit şartlara sahip olabileceği ve ‘güzel günler göreceği’ dileğiyle haftamızı sonlandırdık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.