MERAK EDEN ÇOCUK VE KİTAP SEVGİSİ

MERAK EDEN ÇOCUK VE KİTAP SEVGİSİ

‘Kitaplarım, bana yetecek kadar büyük bir krallıktır.’ diyerek, kitapların düş dünyamızda ve hayatımızda doldurduğu yeri vurgular William Shakespeare. Bu, çocuğun okuma dünyası için de geçerlidir.

Kitapların, çocukların düş gücünü, kelime dağarcığını, çok yönlü düşünme becerilerini, yaratıcı ifade biçimlerini, sorun çözme yeteneklerini güçlendirmesi, okumanın yararlarından sadece bir kısmıdır.

Çocuklar, günlük hayatlarında karşılaşmadıkları olay ve durumlarla, kitapları aracılığı ile karşı karşıya kalarak; kitap karakterleriyle empati kurar, olaylara farklı bakış açıları geliştirirler. Bu, çocuğa farklı durum ve olguları analiz etme ve hayatında uygulama fırsatı verir.

Çocuklar, kitaplar aracılığıyla, toplumsal olaylarla karşılaşarak kendilerine toplumda bir rol biçmeyi de deneyimler; sihirli bir halı ile dünya üzerinde uçarak, gerçek ötesine geçmeyi de düşler. Bir bilim insanı titizliğinde ve sabrında, keşif yolunda da ilerler; bir yazar hassasiyetinde sözcüklerle duyguları da harmanlar.

Kitapların, çocuğa kendi dünyasıyla baş başa kalabildiği sakin ve huzurlu bir zaman dilimi yaratması da kuşkusuz çok değerlidir.

Öğrenme isteği ile dolup taşan bir çocuğun, rafların arasında dolaşarak, kitap kokuları eşliğinde bir bilgiye ulaşmasının ona vereceği heyecanı bir düşünün.

Kitap sevgisini tatmış, özümsemiş bir çocuğa, kitapların zarar vermeden nasıl okunacağı ya da kitapların dünyası olan kütüphanelerde nasıl sessiz durulacağı gibi didaktik maddeleri ezberletmeye de ihtiyaç yoktur.

Çünkü o, bir kitapseverdir ve bir kitapsever, kitabın değerini daima bilir.

Tıpkı bizim MEÇ’li kitapsever öğrencilerimiz  gibi.

Geçtiğimiz hafta biz de MEÇ’te kitap sevgisini, okuma sevgisini konuştuk ve ‘Kütüphaneler Haftası’nı kutladık.

Gelin, MEÇ’in kitapsever öğrencileri, Kütüphane Haftası’nda neler yapmış, bir bakalım:

Merak Eden Çocuklar, her yıl Mart ayının son haftası kutlanan Kütüphane Haftası’nın ilk gününe, özel bir törenle başladı. Öğrencilerimizin anlatımıyla kitap ve kütüphane sevgisinin konuşulduğu töreni, yine öğrencilerimizin birbirinden güzel piyano dinletileri izledi.

1

1---

O gün, tüm Merak Eden Çocuklarda bir renklilik vardı. Her biri farklı bir kostümle gelmişti. Bu kostümler, çok sevdikleri bir kitabın kahramanıydı. Kostümleri ve rollerini canlandırmaları eşliğinde, seçtikleri bu kahramanı ve kitabı arkadaşlarına tanıtmaları ise bir sonraki etkinlikleriydi. Bu etkinlikten ne kadar keyif andıklarını tahmin edebilirsiniz.

x

Bu hafta boyunca her sabah 15 dakika ‘Her Şeyi Bırak, Kitap Oku’ sloganıyla kitaplarımızı okuduk. Bu aktivite sırasında okul derin bir sessizliğe büründü; çünkü o sırada okulun tüm çalışanları da öğrenciler gibi sadece kitap okuyordu. Kitap okumaya bu sloganla devam ediyoruz ve bunu çevremize de yayıyoruz.

3 ( 3A )

Kütüphane Haftası boyunca sınıflarda kitap sevgisi, okuma sevgisi ve kütüphane kavramları konuşuldu. Drama öğretmenimizin de katkılarıyla, kitap konulu minik canlandırmalar sergilendi. Merak Eden Çocukların ‘Öğretmenim, Ne olur biraz daha okuyalım..’şeklinde ısrarları sınıfları sardı.

4

xx

Kitap ve okuma sevgisi, sınıflardan koridorlara, koridorlardan bahçeye taştı.

5 ( 2A )

Hafta boyunca öğrencilerimiz arkadaşlarına minik sürprizler yaptı.  Matematik dersinde, okulun birden, ‘Sen Islık Çalmayı Bilir Misin’ şiir kitabından sayfalar okuyan bir çocuğun sesiyle yankılandığını düşünün! Hem sürpriz, hem keyif oldu! 🙂 Derse minik bir mola, şiir dinlemenin tadı ise doyumsuz oldu! 🙂

6-

6--

İngilizce öğretmenlerimizin, merak eden çocuklarla birlikte hazırladığı okuma köşesi, hafta boyunca minik kitapseverle doldu taştı. Ayakkabılar çıkarıldı, raflardan kitaplar özenle seçildi, minderlere uzanıldı. Minderlerde okuma yapmanın keyfi, anlatılmaz; yaşanırdı. 🙂

7 ( 2B )

Okuma köşesindeki okuma ağaçlarının yaprakları, öğrencilerin arkadaşlarına önerdiği kitap tavsiyelerinden oluşmaktaydı. 🙂 Renkli posterler ise okuma köşesine son dokunuşu yaptı.

8--

İngilizce öğretmenlerimizin sevimli kitap ayracı yapma aktivitesi, kitapsever çocukları çok heyecanlandırdı. Birbirinden renkli ve sevimli ayraçlar, sayfalar arasında yerini aldı.

9 ( 1A )

Valerie Thoma tarafından yazılan Winnie The Witch serisinin renkli atölye akitiviteleri ile MEÇ ailesine konuk olan Steve O’Farell,  kitapsever öğrencilerimize farklı deneyimler yaşattı. Okuma ile, dansı, hareketi, şarkıları, boyamayı, canlandırmayı birleştiren Steve O’Farell‘in aktiviteleri boyunca, merak eden çocuklar, neşeyle takipteydi.

10-

10

10----

Kütüphane Haftası sonunda gerçekleşen ‘Kardeş Sınıflar-Kitap Takası’ etkinliğinde, farklı şubeler birbirleriyle, evden özenle seçtikleri kitaplarını takas etti. Paylaşmanın mutluluğu ve kitap sevgisi, gözlere yansıyordu.

11 (3B)

11 ( 1A)

Bu son aktivite ile, Merak Eden Kitapsever Çocuklar, önümüzdeki yıla kadar Kütüphane Haftası’yla vedalaştı; hep onlarla kalacak olan okuma sevgisi ve okuma farkındalığı ile. Kitap okumaya devam ederek ve kitap sevgisini herkese yayarak…

12 (4A)

Eskilerin dediği gibi, ‘Kitap, en iyi arkadaş.’…Kitapsever çocuklar var oldukça!..

Kütüphanelerin unutulmayıp, keşfetme ve öğrenme sevgisiyle dolu, daha  nice merak eden çocuklarla dolup taşması dileğiyle,

Kitap kokulu haftalar dilerim!..

 

BÜMED MEÇ OKULLARI

İlkokul Sınıf Öğretmeni

Sevgi Banu Boyacı

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.