MERAK EDEN ÇOCUKLAR Pİ GÜNÜNÜZÜ KUTLAR

MERAK EDEN ÇOCUKLAR Pİ GÜNÜNÜZÜ KUTLAR

Pi Sayısı yaklaşık 4000 yıldan beri insanların dikkatini çekmiş ve üzerinde çalıştıkları bir konu haline gelmiştir. Bu sayı, gerek son basamağının bir türlü hesaplanamayışı gerekse içinde rakamların çeşitli sıralanışlarını bulundurarak hepimizin doğum tarihini, hesap şifrelerini veya telefon numaralarını içermesi gibi efsanevi özelliklerinden dolayı gizemli ve meşhur bir sayı haline dönüşmüştür. Çeşitli medeniyetlerin ve matematikçilerin dikkatini çeken bu gizemli sayı ile Merak Eden Çocuklar 14 Mart Dünya Pi Gününde tanıştılar.

Her sınıf seviyesinin matematiksel alt yapısının birbirinden farklı olması sebebiyle düzenlediğimiz etkinlikler birbirinden farklılık gösterdi. Birinci sınıflar Pi Sayısının sembolünü tanıdılar ve bu sayının fazla basamağı olmasına rağmen çok da büyük bir sayı olmadığını öğrendiler.

Birinci sınıflarla birlikte merdivenlerimizde bulunan bu upuzun sayının ne kadar büyük bir sayı olduğu ve bu rakamların arasında bir örüntünün olup olmadığını tartıştık. Pi Sayısının aynı zamanda bir sembolle de ifade edildiğini ve bu sembolün Yunan alfabesinden bir harf olduğunu öğrendik. Sonrasında bu sembolleri kendi hayal ettikleri şekilde boyadılar.

pi-1

pi-2

pi-3

2. Sınıflar Pi sayısının sembolüyle tanıştılar, bu sayının büyüklüğü ve uzunluğu hakkında tartıştılar. Pi Sayısını kod olarak kullanarak şehir siluetleri oluşturdular. Bu etkinlik ile hem Pi Sayısını yakından tanıdılar hem de sanat ve matematiğin bir arada olabileceğini gördüler.

pi-4

pi-5

pi-6

3. Sınıflar sayıyı ve sembolü tanımanın bir adım daha ötesine geçerek bu sayının nasıl elde edildiğini ve neden 3 ile 4 arasında olduğunu anlamalarını sağlayan bir etkinlik yaptılar. Farklı boyuttaki dairelerin çap ve çevrelerinin uzunlukları arasındaki ilişkiyi oyun hamurları yardımıyla keşfettiler. Bu oranın Pi Sayısını verdiğini fark ettiler.

pi-7

pi-8

4. Sınıflar ile yaptığımız çalışmada günlük hayatımızdan bir problemle yola çıktık. Kamp ateşinin etrafında, ateşten hepimiz eşit uzaklıkta olacak şekilde sıralanmalıydık, ama nasıl? Bu problemimiz üzerinden çember kavramı hakkında konuştuk. Çemberin çevresi ve çapının birbirine bölümünün Pi Sayısını verdiğini öğrendik. Pi Sayısını kendi kazanımlarımızla ilişkilendirerek ondalık gösterim ve kesir bağlamında inceledik.

pi-9

pi-10

3. ve 4. Sınıflar okulun büyük sınıfları olarak Pi stantları açtılar ve tüm öğrencilerle birlikte Pi zinciri oluşturdular.

pi-11

pi-12

pi-13

Pi Günü biz “Merak Eden Çocuklar” için sadece matematik dolu bir gün olarak geçmedi, matematik ve müzik arasındaki ilişkiyi de görüp yorumladık. Pi Sayısının rakamlarını kullanarak yapılan besteleri çaldık ve bu bestelerin nasıl oluştukları üzerinde konuştuk.

Biz bu günü, sayının anlamını ve nasıl hesaplandığını öğrenerek geçirdik.
Matematik dolu daha güzel günlerimiz olması dileğiyle.

Sedanur Aslan

BÜMED MEÇ Okulları – Matematik Proje Sorumlusu

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :