MEÇ’TE 100. GÜN ETKİNLİKLERİ

MEÇ’TE 100. GÜN ETKİNLİKLERİ

İlk günümüzden bu yana büyük bir merak ve heyecanla beklediğimiz 100. güne en sonunda ulaştık. Okula başladığımız ilk gün ne kadarda imkânsız gelmişti oysa 100 koca gün okula gelmek.

1 2

Merak eden çocuklar ‘’Öğretmenim yüz gün sayana kadar ben yaşlanırım, hemen yapalım partiyi’’ , ‘’Ben 100’e kadar saymayı bilmiyorum ki, nasıl sayıcam?’’, ‘’Ben 100’e kadar sayıyorum ama çok uzun sürüyor’’ gibi birçok serzenişle başlamıştı 100 günü saymaya, ancak sonrasında nasıl olduğunu anlamadan günlük rutinimizin bir parçası oldu.

İlk heyecan dalgasını 50. Günün yıldızını açtığımızda yaşadık. Artık açtığımız günlerle, sayacağımız günler eşitti. O gün hep beraber bir karar aldık. Açtığımız günleri sayarken her bir sayı için sınıfın içinde ileri doğru bir adım atarken, yıldızla kapalı günleri sayarken de geriye doğru birer adım atıyorduk. Bu yeni sayma işi hem işin eğlence kısmını hem de motivasyonumuzu arttırdı.

Son 10 gün ise sınıftaki sohbet konusu hep 100. Gün partisiydi. Partide neler yapacağımızı, kimin ne giyeceğini, İngilizce öğretmenlerinin 100’e kadar saymasının daha zor olduğunu paylaşıyorlardı kendi aralarında.

Çocuklar bu kadar heyecanlı olunca zümre olarak bir karar aldık ve 100. Günü sadece bir gün partiyle kutlamak yerine tüm hafta boyunca etkinlikler yaptık.

26 28

Pazartesi sabahı güne çocukların evde aileleri ile sayarak getirdikleri 100’er  tane nesne ile pano oluşturarak başladık. Sonrasında öğrencilerimize ‘’Sence 100 yaşına geldiğinde nasıl görüneceksin?’’ diye sorduk, onlar da harika resimler çizerek yanıtı verdiler. Baston ve gözlük kullananlar, ben kesin bıyıklı olurum diyenler, 100 yaşında bile hala çok genç görünenlerle dolu eğlenceli resimler.

 

3

5

Salı günü ise sınıfa bir uğurböceği ve kelebek kalıbı getirdik. Öncelikle bu iki hayvanın simetrik desenleri üzerine sohbet ettik ve fotoğraflarını inceledik. Sonrasında sınıfı iki gruba böldük ve 100 benekli kanatları olan bir kelebek ile 100 tane siyah puanı olan bir uğurböceği yaptık. Simetrik özelliklerini kâğıt üstüne dökerken hem farklı ve yaratıcı çözümler önerdiler hem de eğlendiler. Planlama saatimiz için ise beyaz kâğıda çizilmiş siyah lekeleri olmayan bir dalmaçyalı köpeğin siyah noktalarını yaptık. Arka arakaya dizildik ve yüksek sesle 1’den 100’e kadar sayarak dalmaçyalı köpeğimize parmak boyası ile siyah noktalar yaptık. Bunu yaparken o kadar hızlıydık ki 100’e bu kadar çabuk geldiğimize şaşırdık.

6 7 8

Veee büyük gün. Öğrencilerimiz hafta sonu aileleri ile tasarladıkları üzerinde 100 tane nesne olan kıyafetlerini giymiş olarak okula geldiler. Onları büyük bir sürpriz bekliyordu. Okulumuzun anaokulu kısmına geçmek için dev bir 100’ün son sıfırının içinden geçmek gerekiyordu. Hem de dişleri ve gözleri olan dev bir sıfırdı bu J Sadece okul öncesi öğrencilerimiz değil ilkokul öğrencilerimiz de çok heyecanlandılar ve dev 100’ün önünde hatıra fotoğraflar çektirdiler.

9 10 11

Panoda kalan son yıldızımızı kaldırdık ve bunu eğlenceli bir dans partisi ile kutladık. Arkadaşlarımızın getirdiği 100. Gün sürprizlerini yedik. Öğle yemeğinden önce tüm okul öncesi gruplarımız bir araya geldik. Hep beraber dev adımlar atarak 100’e kadar saydık ve finalde konfetiler patlatarak kutlamamıza devam ettik.  İngilizce öğretmenlerimizde planladıkları yaratıcılık çalışması ile günümüze renk kattılar. Gün boyu o kadar eğlendik ki eve dönüş saatinde bir öğrencimiz ‘’Hadi öğretmenim bütün sayıları kapat da bir daha sayalım’’ dediğinde tüm sınıf çığlıklarla arkadaşlarına destek oluyordu.

12 13 14 15

Perşembe günü ise bir grup etkinliği ile güne başladık. Gövdesi sınıfımızın iki öğretmeninin kollarından oluşan, 100 tane kalpten yaprakları olan dev bir sevgi ağacı… 100 gündür birlikteydik ve birbirimizi çok seviyorduk, her sevgi dolu gün için bir kalp yapıştırdık ağacımıza. Sonrasında güzel havadan faydalanıp bahçede, sınıfta özel bir zeminde hazırlanmış sek sek oynadık. Sek sek 10’ar 10’ar çoğalıp 100’de son buluyordu.

18 19 20 21

Cuma günü ise final zamanıydı. 100 gün beraber oynadığımız hazırlık sınıfları olarak bir araya geldik ve 100 adet halkadan oluşan upuzun bir arkadaşlık zinciri oluşturduk. Öncelikle sınıflarımızda zincirin halkalarını kalplerle, yıldızlarla, sevgimizi dile getiren sembollerle rengârenk süsledik. Bahçe saatimizde ise iki sınıf bir araya geldik ve halkaları tek tek bir araya getirerek arkadaşlık zincirimizi tamamladık.

22 23 24 25

Tüm hafta boyunca o kadar eğlendik ve bir arada olmaktan o kadar keyif aldık ki keşke 100 gün daha okula gelebilsek de bir kez daha 100’e kadar saysak 🙂

 

Özlem Alaçam

Okul Öncesi Sınıf Öğretmeni

 

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.