HAFTANIN ÖNERİSİ – 17

HAFTANIN ÖNERİSİ – 17

Sınavlar, rüyalar, arkadaş veya kardeş ve ebeveyn ilişkileri, bilgisayar oyunları… Çocuklar gün içinde farklı duygu durumları yaşarlar, korkular da farklı dönemlerde farklı nedenlerle duygularına dahil olur. Bu hafta, çocuğunuz korkularıyla karşınıza geldiğinde ona nasıl yardım edebileceğinize dair bazı önerilerde bulunalım:
• Çocuğunuzu dinleyin, korkularını inkar etmeyin ve konuyu geçiştirmeyin, onu anlamaya çalışın.
• Korkuyla baş edebilmek için bütün olasılıkları beyin fırtınasıyla sıralayın, bunlar çocuğunuzun önerileri ve başa çıkma stratejileri olsun. Size söylediği bütün fikirleri bir yere yazın ve bunlar üzerine konuşun. Atacağı adımları destekleyin.
• Rol yapın. Çocuk kendisi olsun, siz de söz konusu olan kişi olun, bakalım ne yapacak? Böylece çocuk korkuyla yüzleşmeden önce deney yapma ve rahatlama fırsatına kavuşur.
• Korkusunu sözel olarak anlatmakta zorlanıyorsa yazmasını, çizmesini, kil ya da oyun hamuruyla somutlaştırmasına yardımcı olabilirsiniz. Sembolik olarak korkuyu ortadan kaldırmak adına, kağıdı yırtabilir, çizimlerini komik bir şeye dönüştürebilir, kil ve hamura onu rahatlatacak yeni bir şekil verebilir.

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :