GÖRMEK İSTEDİĞİN DEĞİŞİMİN KENDİSİ OL

GÖRMEK İSTEDİĞİN DEĞİŞİMİN KENDİSİ OL

Vaktimizin çoğunu diğer insanları değiştirmeye çalışarak harcıyoruz. Ne de olsa onlarla ilgili yanlış olan pek çok şey var; benciller, küstahlar, zorbalar, zayıflar, soğuklar, muhtaçlar vb… Bunların bazılarına dikkat çekmeye çalışıyoruz ve çoğu zaman direnişle, inkarla ya da düpedüz umursamazlıkla karşılaşıyoruz. Bu oldukça kışkırtıcı olabilir ve dolayısıyla bizi aksileştirir ve sertleştirir.

İnsanlar neden öğütlerimizi dinlemiyor?

Bizim davranışlarımız üstü kapalı bir şekilde diğer insanların davranışlarını değiştirmeye meyillidir. Belli açılardan gelişmemiz gerektiğini biliyor olabiliriz, ancak şu an için odağımız diğerini değiştirmektir. Diğer insanların evrimine koşullu olarak bağlı bir şekilde, kendi davranışımızda evrim gerçekleştiriyoruz. Eğer onlar daha iyi olursa bizim de daha iyi olacağımıza, bağırmayı bırakırsa daha sessiz olacağımıza inanıyoruz. Bununla birlikte önemli bir içgörüyü görmemeye meyilliyiz; diğerlerine karşı davranışlarımızı değiştirmek diğerlerinin de size karşı davranışlarını değiştirmenin en hızlı yolu olabilir!

İnsanlar, şaşılacak seviyede, davranışları yansıtmaya meyillidir. Eğer birisi bize karşı saldırgan davranışlar sergilerse biz de saldırganlaşıyoruz; eğer nazikse biz de yumuşak davranıyoruz. Eğer birisi bilgece hareket ediyorsa, karşısındakiler de içlerinde saklı kalmış tüm bilgelik rezervlerini açığa çekecektir. Çoğu zaman tümüyle tersi davranışları kullanarak, bir tür davranışın savunuculuğunu yaptığımızda kendimiz çelişik bir durumda bulunuyoruz.

2

3

Çocuğumuza, eşimize ya da arkadaşımıza sakin olmasını önerirken sakin kalabiliyor muyuz yoksa bunu çok kızgın bir şekilde mi yapıyoruz? Zorbalıktan yakınırken, bir insanın daha anlayışlı olması konusunda ısrarcı olmamız bizi de zorba yapmaz mı?

1

Anlayışı hak ediyoruz!

Öğretmeye çalışmanın kışkırtıcılığı ve kaygısı, savunuculuğunu yaptığımız davranıştan bizi kolaylıkla uzaklaştırabilir. Bu noktada Mahatma Gandhi’ ye atfedilen son derece anlamlı ve kullanışlı bir sözü hatırlamaya değer: “Görmek istediğin değişimin kendisi ol.” Bu söz önemli bir noktayı yansıtmaktadır. Örnek yoluyla öğretmeye çalışmak için, direkt olarak öğretmekten vazgeçmenin çoğu zaman ne kadar akla yatkın olduğunu belirtiyor. Bunun büyük bir faydası vardır. Bir başkasını direkt olarak kontrol etmeye çalışmak şaşılacak derecede zorken, kendimizi kontrol etmek çok kolaydır. Diğer insanlara karşı oluşan hayal kırıklığımızı eksiksiz bir biçimde komut verebileceğimiz tek şeye, kendimize yönlendirmeliyiz. Belli erdemleri sergilediğimizin görülmesinin, diğerlerini bizi taklit etmek üzere etkilemek gibi, dikkat çekici bir yeteneği vardır. Değişim anında olmasa bile en azından görmek istediğimiz değişimin kendisi olmaya başlayacak, güç ve onura sahip olduğumuzu bilerek duruşumuzun bütünlüğü konusunda gurur verici olacaktır.

Kaynakça

Theschooloflife.com, Be Change You WantTo See.

BÜMED MEÇ Okulları

Rehberlik Birimi

Share this Story

Related Posts

One Comment

  1. jiss

    Eylül 21, 2018 at 12:23 pm

    Informative and precise

    Its difficult to find informative and precise information but here I found

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :