ÇOCUKLARDA FARKINDALIKLA DEĞİŞİM

ÇOCUKLARDA FARKINDALIKLA DEĞİŞİM

Biz yetişkinler geçmişe bakmak ve geleceği hayal etmekle o kadar meşgulüzdür ki, şimdiki zamanın tadını doya doya çıkarmaya fırsatımız olmaz. Çocuklarımızda ise durum farklıdır. Onlar ne geçmişle ne de gelecekle bizim kadar meşguldürler. Şimdiki zamanı farkındalıkla dolu dolu yaşama kapasiteleri içgüdüsel zekalarının bir parçasıdır. Onlar, çoğu zaman geçmiş veya gelecekte değil içinde bulundukları mekânda ve zamandadırlar.  Beyinleri geliştikçe ve zihinsel güçleri arttıkça ise acı çekme kapasiteleri artar, hızla değişen dünyanın artan uyarıcılarıyla dikkatleri dağılır ve anda olma yeteneklerini ya kaybederler ya da kullanma sıklıkları azalır. Fakat iyi haber ise, çocuklarımızın yetişkinlikte de bu kapasitelerini kullanmaya devam edebilmeleri için elimizde bir metot bulunmasıdır.

Özellikle bedenimizi dinlemek ve bedenimizden gelen sinyalleri duymayı öğrenmek farkındalık arttırma yolunda önemli bir adımdır. Örneğin; bedenimizi dinlediğimizde,   omuzlarımızın sert olduğunu fark edebilir ve gergin olduğumuzu anlayabiliriz. Sonrasında ise bu gerginliğin sebebini araştırır ve çözümleyebiliriz. Bu durumda eğer ki bedenimizi dinlemeseydik, gerginliğimizden kaçmak için çikolata, cips veya uyku ilaçlarına saldırabilirdik. Bu ise çözümden çok zarar getirirdi. Hızlı kalp atışları, gergin omuzlar, midenin düğümlenmesi, kalkacak güç bulamama, zinde bir halde güne başlayamama bedenimizin, ihtiyaçlarımızı anlamamız için bize gönderdiği sinyallerdir. Beden hassastır ve bulunduğu duruma göre tepki verir. Onu dinlemeyi öğrendiğimizde, kendimiz hakkında birçok bilgi öğrenir, içinde bulunduğumuz anı nasıl deneyimlediğimizi fark eder ve neye ihtiyacımız olduğunu daha kolay bulabiliriz. Ne hissettiğimizi düşünmek yerine, onu sadece bedenimizde hissedip sonrasında bu durumla ilgili ne yapmamız gerektiğine karar verebiliriz.

Yaşadığımız sürece hava durumu gibi bizim de duygu durumumuz değişkenlik gösterir. Farkındalık arttırmak için önerilen dikkat çekici yöntemlerden bir diğeri ise kişisel hava durumu bülteni alıştırmasıdır. Örneğin, kimi zaman kendimizi fırtınalı havalarda bulurken kimi zaman da dümdüz berrak sularda yüzeriz. Hava durumu bültein günün farklı anlarında nasıl hissettiğimizi not ettiğimiz bir çalışmadır. Bu alıştırma, gün içerisinde çeşitlilik gösteren duygularımızı adlandırmamızı ve bu duyguların hava durumu değişiklikleri kadar olağan olduklarını kabul etmemizi sağlar. Bu sayede, korku hisseden bir kişi, kendini korkak olarak nitelendirmeyip zaman zaman korku hissetmenin olağan ve geçici olduğunu öğrenebilir. Sizler de çocuklarınızla bu alıştırmayı deneyerek onlara duygularını tanıma ve baş etme kısmında yol gösterebilirsiniz. Unutmamalıyız ki, d   uygular geçici olsalar bile, onları kabullenmek bazen güç olabilir. Çocuklar duygularını kabullenmekte güçlük çektikleri zamanlarda onları dinleyen bir yetişkine ihtiyaç duyarlar.

images-3

Çocuklarımızı nasıl dinlemeliyiz?

Biz yetişkinler, bir sorunla karşılaştığımızda çözüm odaklı düşünür ve hareket ederiz; fakat çocuklarımızın ne hissettiğini dinlerken ilk yapacağımız şey hızlıca sorunlarına çözüm bulmak olmamalıdır. Onun yerine, sıcak bir ilgi göstermek ve tüm dikkatimizi vererek yargılamadan, çocuğumuzun sözünü kesmeden dinlemek öncelikli amacımız olmalıdır. Çocuğumuz eğer duygusunu tanımakta zorlanıyorsa ona yardımcı olabiliriz. Duyguları ne bastırmak ne de başka bir şeye dönüştürmek yardımcı olur. Duygularımızı hissetmek ve onlara dostça bir bakışla bakabilmek gerekir.

İçsel dünyamızda duygular düşüncelerle birlikte olma eğilimindedir. Farklı görünseler de beraber hareket ederler. Bazen kafamızda dönüp duran peşimizi bırakmayan düşüncelerle karşılaşırız. Onları evirip çevirmek çoğu zaman işe yaramaz. Onları fark etmeye, tanımaya, anlamlandırmaya, nedenlerini bulmaya çalıştığımız zaman gitgide sönerler. Çocuklarınızın endişe duymasına sebep olan olayların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için zihinlerini meşgul eden duygu ve düşüncelerin bir listesini onlara yaptırabilirsiniz. Bunu yaparken önem sırasına dikkat edebilirisiniz. Hatta bu listeyi “kafa kurcalayan düşünceler” kutusuna atarak kendi düşüncelerine dostça bir mesafeden bakmasına da yardımcı olabilirsiniz.

Farkındalık çalışmaları sadece farkındalığa dair değil hayata dair temel değerleri hem anne babaların hem de çocukların edinmesi için yol gösteren ufuk açıcı bir yöntemdir.  Zor durumlarımızda değişimin geleceğine inanmak, kendimize güvenmek, değişim yönünde adımlar atarken sabır göstermek, vazgeçmemek, değişemeyecek durumlarda çaresizlik hissini kabul etmek belki de çocuklarımızın öğreneceği en önemli derslerdendir.

Kullanılan kaynaklar ve önerilen kitaplar: 

Eline Snel,  Bir Kurbağa gibi Sakin ve Dikkatli

Jan Chozen Bays, Farkındalık Maceraları

BÜMED MEÇ OKULLARI

Rehberlik Birimi

Share this Story

Related Posts

One Comment

  1. vagina

    Mart 16, 2018 at 10:37 am

    Looking around

    I like to look around the internet, regularly I will just go to Digg and follow thru

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :