AN’I YAŞAMAYA VAR MISINIZ?

AN’I YAŞAMAYA VAR MISINIZ?

Her şeyin inanılmaz bir hızla geliştiği günümüz dünyasında yaşadığımız anın değerini bilmek ve farkına varmak önemli bir beceri haline dönüştü. Hayatlarımızın da tıpkı teknolojik araçlar gibi tek tuşla çözülmesini bekler hale geldik. Günlük hayatın koşturmacası içinde robotlar gibi işten eve, evden işe gidip gelirken hafta sonlarının ve kısa süreli yaşayacağımız yaz tatillerinin hayaliyle yaşayıp duruyoruz.

Oysa bir dolu anlarımız var ve zaman hızla akıyor. ‘Günü yakala, anı yaşa’ anlamına gelen Carpe Diem’i sıkça duyduğumuz Ölü Ozanlar Derneği filminde, “Sadece bir tane hayatınız var ve şimdi yapmayacaksınız da ölünce mi yapacaksınız?” ifadeleri, anın değerini bilerek ona göre hareket edilmesi gerektiğini duygularımıza derinden dokunarak vurguluyordu.

AYŞE LUŞ MEÇ SAATİ SUNUMU

Günümüzün bir şeyleri eksik yaşayan çok çalışan insanları kişisel gelişim eğitimleri ile hep kendilerini tamamlamaya çalışıyor. Kitapçı raflarını süsleyen yüzlerce kişisel gelişim kitabının çok satanlar listelerinin üst sıralarında olması tesadüf değil. Günlük hayatımızda yaşadıklarımızı düşünce ve duygularımızın esiri olmadan değerlendirmemiz büyük önem taşıyor. Kişiyi değişime götürecek olan itici güç içinde bulunduğu her anın farkında olmasıdır. İşte tam bu noktada “farkındalık” ile gerçekten kim olduğumuzu ve hayatımızın ne anlama geldiğini “fark” etmeye başlıyoruz.

Farkındalık kavramı üzerine birçok tanım yapılabilir. Yalın bir ifadeyle farkındalık, dikkatin şimdiki ana yöneltilerek, anlık deneyimlerin yargılanmadan ve kabullenmeyle gözlemlenmesine dayanmaktadır. Farkındalığın İngilizce karşılığı olan mindfulness Budist psikolojinin 2,500 sene Pali dilindeki Sati kelimesinin karşılığıdır. Sati ayrımsama, dikkat etme ve hatırlamaya karşılık gelir.

Farkındalığın düşünülen başlıca bileşenleri; an’a odaklanma, kabullenme, yargısızlık ve gözlemlemedir (Çatak ve Ögel 2010a). Farkındalık “Şu an ne yaşıyorum” sorusunu yanıtlamak için, kendi düşüncelerini, duygularını ve bedenini gözlemlenmesi yoluyla elde edilen zihinsel bir durum olarak tarif edilir ve aynı zamanda kişinin kendisini ‘biçim’lerden, ‘yargı’lardan arındırarak ‘öz’ü fark etmesidir (Özel 2012). Farkındalık, deneyimleri değerlendirmeden ve sınıflandırmadan oldukları gibi görebilmeyi sağlar.

Farkındalığın bileşeni olan yargısızlık, kabullenme ve serbest bırakmayı olanaklı hale getiren bir zemin olarak düşünülebilir (Çatak ve Ögel 2010a). Yargısız tanımlamayla, yaşamı tanıma ve tanımlama sürecimiz daha net gözlükler aracılığıyla doğal akışında gerçekleşebilmektedir. Yargısızlık ve kabul etme Sufizmin üzerinde çok durduğu kavramlardır. Yargısızlık, varoluşun ve hayatın iyi ve kötü yanlarını kabulüyle gelir.

Bir kaç örnek vermek gerekirse, Mesnevi’de anlatılan hikayelerin hepsinin içinde hissettirilmek istenen bir öz bulunmaktadır. Coldplay‘in solisti Chris Martin Rolling Stone dergisine yaptığı açıklamada, son albümlerini hazırlarken Mevlana’nın “Misafirhane” adlı şiirinden çok etkilendiğini anlattı. “Misafirhane adlı şiir, yaşadığın her şeyi kabul etmeni salık veriyor. Hiçbir şeyden kaçmamayı, kötü şeylerin bitip etrafın rengarenk olacağına dair inancını yitirmemeni öğütlüyor.” Ünlü Holywood sanatçısı Brad Pitt, koluna yaptırdığı dövmede Mevlana’nın “Doğru ve yanlış tüm kavramların ötesinde bir yer var. Seninle orada buluşacağım” (There exists a field, beyond all notions of right and wrong. I will meet you there) sözlerini yazdırmıştır.

Farkındalık becerilerimiz geliştikçe daha duyarlı, daha dikkatli ve yaşadığımız her anın keyfini yaşayan bireylere dönüşüyoruz. Farkındalık kişisel gelişimimizin yanı sıra ebeveynlik becerilerimizi de geliştirmemizi sağlayan önemli bir unsur. Çocuklarımızla güçlü bağlar kurmamızı sağlamasının yanı sıra onlara model olmamızı ve bu beceriyi erken yaşlarda edinmelerini de sağlamış oluyoruz.  Araştırmalar gösteriyor ki, farkındalık çocukların dikkatlerini yöneltmesine, öfkelendiklerinde sakinleşmelerine ve daha iyi kararlar almalarına yardımcı olur.

Zeytin ağacı sınıfı çocukları oyun zamanında piknik yaparken çok eğlendiler.

Dr. Seuss’un dediği gibi, “Ne kadar küçük olursa olsun, insan insandır.” Çocuklarımızın farkındalıklarını küçük yaşlarda nasıl geliştireceğimizle ilgili önerilere göz atalım:

1.Zili dinleyin: Çocuklar için farkındalığı çalışmanın en kolay yolu, duyabildiklerine odaklanmalarını sağlamaktır. Çınlayan bir kase, çan ya da benzer ses çıkaran bir telefon uygulaması kullanabilirsiniz. Çocuğunuza ses çıkaracağınızı söyleyin ve o sesi duyması kesilene kadar dikkatlice dinlemesini söyleyin. (genellikle 30 saniye sürer)

2.Oyuncakla nefes alma çalışması yapın: Ufak çocuklar için “nefesine dikkatini ver” şeklinde bir talimat, uygulaması zor gelebilir. Daniel Goleman 2. Sınıfta “oyuncakla nefes alma” egzersizini anlatıyor: Her bir öğrenci elinde oyuncak bir hayvan tutar ve sırtüstü uzanıp göbeklerine bu oyuncaklarını koyarlar. Nefes alıp verdikçe karınlarının üstündeki oyuncağın yukarı doğru esneyip aşağıya inmesine dikkat verirler.

3.Yürüyüşlerinizi farkında olarak yapın: Çocukların yazın en sevdiği şeylerden biri de fark ederek yürüyüştür. Mahallede dolaşırız ve daha önce görmediğimiz şeyleri fark ederiz. Tamamen sessiz ve dışarıdaki tüm seslere dikkat kesilebileceğimiz bir yere bir dakikalık yürüyüş tasarlayacağız – kurbağa sesleri, kuş sesleri, çim biçme makinesi… Buna “farkındalık” bile demeyiz ama aslında tam olarak o.

4.Minnettarlık çalışması oluşturun: Farkındalığın esas parçası, minnettarlıktır; içlerinin gittiği oyuncaklardan ve şekerlerden ziyade çocuklarımıza yaşamlarındaki bolluktan dolayı şükran duymayı öğretmek gerek. Örneğin bizim ailemizde akşam yemeklerinde, her birimiz şükran duyduğumuz bir şeyi birbirimizle paylaşarak bunu yaparız. Günün en sevdiğim kısmıdır.

5.Örümcek Adam meditasyonunu deneyin: 5 yaşındaki küçük oğlum süper kahramanlara çok düşkündür ve bu örümcek adam meditasyonu tam ona göre. Bu meditasyon çocuklara bu kahramanın özel yeteneklerini kendi üstlerinde faaliyete geçirmeyi ve kendi koklama, tatma ve duyma hislerine odaklanmayı öğretir. Ne kadar iyi fikir!

6.Kişisel hava durumunuzu kontrol edin: Kurbağa çalışmasında, Eline Snel çocukları “şu anda kendi duygularını tarif eden hava durumunu söylemeye” ikna eder. Güneşli, yağmurlu, fırtınalı, serin, rüzgarlı, tsunami? Bu aktivite çocukların hislerini tarif etmeden o anki durumlarını gözlemlemelerine fırsat verir. Onlar dışarıdaki havayı değiştiremezler ve biz de duygularımızı değiştiremeyiz. Tek değiştirebileceğimiz onlarla ilişkimizdir. Snel’in tanımladığı gibi, çocuklar “sağanak yağışlı değilim ama yağmur yağdığını hissediyorum; korkmuş bir kedi gibi değilim ama bazen boğazımın yakınlarında böyle büyük bir korku hissediyorum” şeklinde algılayabilirler.

7.Bir zihin kavanozu yapın: Zihin kavanozu biraz kar küresi gibidir – onu sallayın ve fırtınayı seyredin! Fakat birazdan, oturup soluklandığımızda ve basitçe rahatsızlığı izlediğimizde, ortalık yatışır. Kafamız da öyle.

8.Farkında olarak yemeye çalışın. Bir bisküvi veya bir parça çikolatayı farkındalıkla yeme çalışması farkındalık eğitiminin önemli bir kısmıdır ve çocuklar için harika bir aktivitedir.

Verilmeyen Toplananı bulma alıştırmaları yaptık

Bu önerilerin hepsi, çocuklarımızla uygulaması çok kolay ve keyifli aktiviteler içeriyor. Kendi yaratıcılığınızla bunlara benzer pek çok deneyimi çocuklarınızla birlikte yaşayabilirsiniz.

Zaten önemli olan da sevdiklerimizle birlikte anın tadını çıkarmak değil mi?

Kaynakça

Ögel K (2012) Bilişsel Davranışçı Psikoterapilerde Üçüncü Dalga: Farkındalık(Ayrımsama) ve Kabullenme Temelli Terapiler, Hyb Yayıncılık, Ankara, s.69, 128, 161.

Çatak PD, Ögel K (2010a) Bir Terapi Yöntemi Olarak Farkındalık, Nöropsikiyatri Arşivi, 47:69-73.

http://www.huffingtonpost.com/sarah-rudell-beach-/8-ways-to-teach-mindfulness-to-kids_b_5611721.html

http://annakaharris.com/mindfulness-for-children/

https://mindfulnessinschools.org/

http://www.farkindalik.info

 

 

Share this Story

Related Posts

164 Comments

 1. xmt85c4wx5ctwxw3tcerthve56

  Haziran 21, 2017 at 5:43 am

  Title

  […]Here is a great Weblog You may Locate Fascinating that we Encourage You[…]

 2. binge drinking alcoholism

  Haziran 29, 2017 at 12:46 pm

  Title

  […]just beneath, are several entirely not associated web pages to ours, however, they’re surely worth going over[…]

 3. Title

  […]we came across a cool web site that you just could get pleasure from. Take a appear for those who want[…]

 4. Title

  […]Here are some of the internet sites we suggest for our visitors[…]

 5. Title

  […]please visit the web sites we follow, which includes this 1, because it represents our picks in the web[…]

 6. Title

  […]one of our guests recently encouraged the following website[…]

 7. Title

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 8. Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nonetheless genuinely worth taking a search, whoa did one study about Mid East has got a lot more problerms too […]

 9. دانلود قسمت 12 عاشقانه

  Temmuz 6, 2017 at 4:21 am

  Title

  […]Here is a great Weblog You might Obtain Interesting that we Encourage You[…]

 10. دانلود قسمت 17 عاشقانه

  Temmuz 6, 2017 at 4:54 am

  Title

  […]please take a look at the sites we follow, like this one, as it represents our picks from the web[…]

 11. Title

  […]Here are some of the web pages we recommend for our visitors[…]

 12. Title

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a great deal of link love from[…]

 13. Cherry Hilson

  Temmuz 7, 2017 at 2:45 am

  Title

  […]very handful of internet sites that transpire to become in depth below, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[…]

 14. Cherie DeVille

  Temmuz 7, 2017 at 9:27 am

  Title

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to since we assume they’re worth visiting[…]

 15. Michelle Martinez

  Temmuz 7, 2017 at 10:56 am

  Title

  […]Every as soon as inside a while we opt for blogs that we read. Listed below are the most recent sites that we opt for […]

 16. Brittney White

  Temmuz 7, 2017 at 11:41 am

  Title

  […]Every after inside a although we decide on blogs that we read. Listed below would be the most up-to-date web pages that we select […]

 17. Kitty Catherine

  Temmuz 7, 2017 at 1:46 pm

  Title

  […]Here is a great Weblog You may Obtain Fascinating that we Encourage You[…]

 18. Angela White

  Temmuz 7, 2017 at 10:23 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to since we believe they are really worth visiting[…]

 19. Title

  […]always a big fan of linking to bloggers that I like but do not get a whole lot of link adore from[…]

 20. دانلود فصل دوم شهرزاد

  Temmuz 8, 2017 at 6:15 pm

  Title

  […]we like to honor several other world-wide-web web pages on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[…]

 21. hamptonbaycelingfanblog

  Temmuz 8, 2017 at 7:24 pm

  Title

  […]Here are a few of the internet sites we suggest for our visitors[…]

 22. Jada Stevens

  Temmuz 8, 2017 at 10:24 pm

  Title

  […]just beneath, are several absolutely not connected web pages to ours, however, they’re surely really worth going over[…]

 23. dolandirici sosyal marketim

  Temmuz 9, 2017 at 4:11 am

  Title

  […]one of our visitors lately suggested the following website[…]

 24. lesbian porn xxx

  Temmuz 9, 2017 at 11:50 am

  Title

  […]usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 25. Free Stuff Worldwide

  Temmuz 9, 2017 at 5:02 pm

  Title

  […]The data mentioned inside the report are several of the most effective accessible […]

 26. Paleo Diet

  Temmuz 10, 2017 at 3:18 am

  Title

  […]check below, are some entirely unrelated web sites to ours, even so, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 27. Boom lift repair florida

  Temmuz 10, 2017 at 6:31 pm

  Title

  […]please stop by the web sites we comply with, such as this a single, as it represents our picks through the web[…]

 28. online casino games

  Temmuz 11, 2017 at 6:00 am

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless definitely worth taking a search, whoa did one master about Mid East has got a lot more problerms as well […]

 29. online movies

  Temmuz 11, 2017 at 2:08 pm

  Title

  […]that would be the finish of this report. Right here you’ll locate some internet sites that we assume you will enjoy, just click the links over[…]

 30. عاشقانه

  Temmuz 11, 2017 at 11:45 pm

  Title

  […]below you will come across the link to some web pages that we feel you must visit[…]

 31. Title

  […]that will be the end of this write-up. Here you’ll come across some web pages that we think you’ll value, just click the links over[…]

 32. Hundeskove i Midtjylland

  Temmuz 13, 2017 at 4:22 pm

  Title

  […]here are some links to websites that we link to for the reason that we believe they may be really worth visiting[…]

 33. Title

  […]below you will find the link to some internet sites that we feel you must visit[…]

 34. دانلود قسمت 11 شهرزاد 2

  Temmuz 14, 2017 at 7:38 pm

  Title

  […]very few internet websites that transpire to be detailed below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 35. دانلود ققسمت 12 عاشقانه

  Temmuz 14, 2017 at 8:55 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to websites that we link to simply because we consider they’re worth visiting[…]

 36. Title

  […]one of our visitors a short while ago suggested the following website[…]

 37. under armour store

  Temmuz 15, 2017 at 2:53 pm

  Title

  […]very few internet sites that take place to become in depth below, from our point of view are undoubtedly properly really worth checking out[…]

 38. porno

  Temmuz 17, 2017 at 1:50 pm

  Title

  […]usually posts some incredibly intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

 39. porno gratis

  Temmuz 17, 2017 at 4:36 pm

  Title

  […]although web sites we backlink to below are considerably not related to ours, we feel they’re actually worth a go through, so have a look[…]

 40. videos porno

  Temmuz 17, 2017 at 9:28 pm

  Title

  […]The info mentioned inside the article are some of the most effective out there […]

 41. videos porno

  Temmuz 17, 2017 at 10:08 pm

  Title

  […]one of our visitors recently proposed the following website[…]

 42. porno

  Temmuz 18, 2017 at 6:10 pm

  Title

  […]Here is an excellent Weblog You may Uncover Intriguing that we Encourage You[…]

 43. videos porno

  Temmuz 18, 2017 at 8:53 pm

  Title

  […]always a major fan of linking to bloggers that I enjoy but don’t get a good deal of link really like from[…]

 44. porno gratis

  Temmuz 18, 2017 at 10:20 pm

  Title

  […]please visit the sites we comply with, such as this one particular, because it represents our picks in the web[…]

 45. porno gratis

  Temmuz 18, 2017 at 11:28 pm

  Title

  […]check beneath, are some absolutely unrelated websites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 46. porno gratis

  Temmuz 19, 2017 at 12:59 am

  Title

  […]just beneath, are numerous totally not connected internet sites to ours, nonetheless, they may be surely really worth going over[…]

 47. videos porno

  Temmuz 19, 2017 at 4:02 am

  Title

  […]The facts mentioned in the article are a few of the ideal offered […]

 48. porno gratis

  Temmuz 19, 2017 at 9:38 am

  Title

  […]the time to read or visit the subject material or websites we’ve linked to beneath the[…]

 49. porno

  Temmuz 19, 2017 at 1:27 pm

  Title

  […]we came across a cool web-site that you could possibly delight in. Take a search if you want[…]

 50. porno

  Temmuz 19, 2017 at 4:59 pm

  Title

  […]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they may be truly worth a go by, so have a look[…]

 51. porno gratis

  Temmuz 20, 2017 at 12:22 am

  Title

  […]always a massive fan of linking to bloggers that I enjoy but don’t get a lot of link adore from[…]

 52. videos porno

  Temmuz 20, 2017 at 2:08 am

  Title

  […]usually posts some very exciting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 53. videos porno

  Temmuz 20, 2017 at 4:09 am

  Title

  […]Here is an excellent Weblog You may Obtain Exciting that we Encourage You[…]

 54. porno

  Temmuz 20, 2017 at 4:50 am

  Title

  […]we prefer to honor lots of other world wide web internet sites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 55. porno gratis

  Temmuz 20, 2017 at 5:03 am

  Title

  […]please pay a visit to the web pages we adhere to, such as this 1, as it represents our picks in the web[…]

 56. mysql consulting

  Temmuz 20, 2017 at 12:38 pm

  Title

  […]The information talked about inside the post are some of the most effective available […]

 57. پنجره دوجداره وین تک

  Temmuz 20, 2017 at 2:34 pm

  Title

  […]although websites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they’re really worth a go by, so possess a look[…]

 58. پنجره ضد سرقت ایرانی

  Temmuz 20, 2017 at 4:26 pm

  Title

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 59. Title

  […]we like to honor quite a few other world-wide-web internet sites on the net, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[…]

 60. Title

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to because we feel they may be worth visiting[…]

 61. شرکت تولیدی پنجره

  Temmuz 20, 2017 at 7:38 pm

  Title

  […]although websites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we feel they may be truly worth a go via, so have a look[…]

 62. Title

  […]Here is a good Weblog You may Locate Interesting that we Encourage You[…]

 63. دانلود سریال عاشقانه

  Temmuz 21, 2017 at 10:36 am

  Title

  […]that will be the end of this post. Here you’ll uncover some websites that we believe you’ll appreciate, just click the links over[…]

 64. آموزش ساخت پنجره دوجداره

  Temmuz 21, 2017 at 12:37 pm

  Title

  […]the time to study or check out the material or web pages we’ve linked to beneath the[…]

 65. Acne Facial Treatments West Park

  Temmuz 21, 2017 at 8:11 pm

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated information, nonetheless definitely worth taking a appear, whoa did a single discover about Mid East has got more problerms as well […]

 66. Acne Facial Treatments Lighthouse Point

  Temmuz 21, 2017 at 9:55 pm

  Title

  […]we prefer to honor quite a few other world-wide-web web sites on the net, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 67. Facial Spa Services West Park

  Temmuz 22, 2017 at 1:17 am

  Title

  […]please stop by the web-sites we comply with, which includes this one, because it represents our picks in the web[…]

 68. Acne Facial Treatments Lauderdale Lakes

  Temmuz 22, 2017 at 3:22 pm

  Title

  […]Here is a superb Weblog You may Discover Interesting that we Encourage You[…]

 69. Acne Facial Treatments Margate

  Temmuz 22, 2017 at 4:38 pm

  Title

  […]that would be the finish of this article. Here you’ll uncover some web sites that we consider you’ll enjoy, just click the links over[…]

 70. Facial Spa Services Lazy Lake

  Temmuz 22, 2017 at 6:45 pm

  Title

  […]we prefer to honor lots of other net sites around the internet, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages worth checking out[…]

 71. groin brace support

  Temmuz 23, 2017 at 2:39 pm

  Title

  […]usually posts some very intriguing stuff like this. If you’re new to this site[…]

 72. فروش توری

  Temmuz 24, 2017 at 12:52 pm

  Title

  […]Here is a great Blog You may Uncover Interesting that we Encourage You[…]

 73. پنجره دوجداره

  Temmuz 24, 2017 at 2:45 pm

  Title

  […]although sites we backlink to beneath are considerably not related to ours, we really feel they’re actually really worth a go by, so have a look[…]

 74. دانلود قسمت پنجم شهرزاد

  Temmuz 25, 2017 at 8:06 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to because we consider they’re really worth visiting[…]

 75. casino slot machines

  Temmuz 25, 2017 at 9:04 pm

  Title

  […]just beneath, are various completely not related web-sites to ours, however, they may be certainly worth going over[…]

 76. ejaculate

  Temmuz 26, 2017 at 9:18 pm

  Title

  […]we came across a cool site which you may possibly delight in. Take a appear in the event you want[…]

 77. Title

  […]one of our visitors not too long ago proposed the following website[…]

 78. buy zynga chips

  Temmuz 28, 2017 at 10:06 pm

  Title

  […]just beneath, are quite a few absolutely not connected sites to ours, having said that, they are surely worth going over[…]

 79. en savoir plus

  Temmuz 28, 2017 at 11:53 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to internet sites that we link to due to the fact we believe they’re worth visiting[…]

 80. jake burgess west virginia

  Temmuz 30, 2017 at 1:09 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to sites that we link to due to the fact we think they may be worth visiting[…]

 81. instant clash royale gems

  Temmuz 30, 2017 at 2:27 pm

  Title

  […]we like to honor a lot of other web internet sites on the net, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[…]

 82. Title

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 83. Qiu Qiu 99

  Temmuz 31, 2017 at 7:17 pm

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless really worth taking a look, whoa did a single study about Mid East has got much more problerms at the same time […]

 84. thong

  Ağustos 1, 2017 at 1:02 pm

  Title

  […]we like to honor many other web web pages on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out[…]

 85. پنجره دو سه جداره

  Ağustos 1, 2017 at 2:43 pm

  Title

  […]that could be the end of this report. Right here you will come across some internet sites that we think you will value, just click the hyperlinks over[…]

 86. پنجره

  Ağustos 1, 2017 at 4:49 pm

  Title

  […]just beneath, are quite a few entirely not associated web pages to ours, even so, they’re certainly really worth going over[…]

 87. coin-banks review

  Ağustos 1, 2017 at 10:58 pm

  Title

  […]Here is a superb Weblog You might Uncover Intriguing that we Encourage You[…]

 88. bitcoin investment coin-banks

  Ağustos 2, 2017 at 3:52 am

  Title

  […]usually posts some incredibly interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 89. magazin de pescuit

  Ağustos 2, 2017 at 4:53 pm

  Title

  […]always a massive fan of linking to bloggers that I like but do not get lots of link enjoy from[…]

 90. coin-banks

  Ağustos 2, 2017 at 6:08 pm

  Title

  […]just beneath, are several totally not associated websites to ours, on the other hand, they may be surely worth going over[…]

 91. coin-banks

  Ağustos 2, 2017 at 10:08 pm

  Title

  […]we came across a cool website that you just could love. Take a look should you want[…]

 92. coin-banks

  Ağustos 3, 2017 at 12:00 am

  Title

  […]below you will uncover the link to some web sites that we think it is best to visit[…]

 93. bitcoin hft

  Ağustos 3, 2017 at 1:06 am

  Title

  […]we prefer to honor lots of other world-wide-web web-sites around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages worth checking out[…]

 94. coin-banks exchange

  Ağustos 3, 2017 at 3:14 am

  Title

  […]check below, are some totally unrelated sites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 95. soniczna szczoteczka do zebow

  Ağustos 3, 2017 at 4:40 pm

  Title

  […]The information and facts mentioned inside the article are a few of the most beneficial obtainable […]

 96. DraftKings DFS

  Ağustos 3, 2017 at 5:48 pm

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a few unrelated data, nonetheless actually worth taking a appear, whoa did a single study about Mid East has got more problerms too […]

 97. دانلود قسمت هشتم شهرزاد

  Ağustos 3, 2017 at 10:53 pm

  Title

  […]Here is a good Blog You might Locate Intriguing that we Encourage You[…]

 98. mdansby software

  Ağustos 4, 2017 at 5:50 pm

  Title

  […]usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 99. contact

  Ağustos 4, 2017 at 9:17 pm

  Title

  […]that is the end of this article. Here you’ll find some web-sites that we assume you’ll appreciate, just click the links over[…]

 100. کول دانلول

  Ağustos 5, 2017 at 2:21 pm

  Title

  […]one of our guests not too long ago encouraged the following website[…]

 101. anime series

  Ağustos 6, 2017 at 7:36 am

  Title

  […]Every when in a while we choose blogs that we read. Listed beneath are the most recent websites that we opt for […]

 102. titleist ap2

  Ağustos 6, 2017 at 8:57 am

  Title

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 103. vpm

  Ağustos 6, 2017 at 11:00 am

  Title

  […]Here are several of the websites we advise for our visitors[…]

 104. Title

  […]please take a look at the web pages we follow, including this one, because it represents our picks in the web[…]

 105. پنجره

  Ağustos 6, 2017 at 10:10 pm

  Title

  […]the time to read or go to the content material or sites we have linked to beneath the[…]

 106. دانلود شهرزاد سیزده 13

  Ağustos 7, 2017 at 1:22 am

  Title

  […]Here is a superb Blog You may Find Fascinating that we Encourage You[…]

 107. unlimited clash royale gems

  Ağustos 7, 2017 at 3:17 pm

  Title

  […]check below, are some completely unrelated internet sites to ours, nonetheless, they’re most trustworthy sources that we use[…]

 108. Title

  […]very few sites that happen to be detailed below, from our point of view are undoubtedly nicely worth checking out[…]

 109. Title

  […]very handful of web sites that happen to be comprehensive below, from our point of view are undoubtedly very well worth checking out[…]

 110. Accounting firms in chicago

  Ağustos 8, 2017 at 12:56 pm

  Digg

  While checking out DIGG yesterday I found this

 111. Strasbourg travel vlog

  Ağustos 8, 2017 at 3:27 pm

  Digg

  While checking out DIGG today I noticed this

 112. TRUSSARDI

  Ağustos 8, 2017 at 5:11 pm

  Wikia

  Wika linked to this website

 113. www.stumbleupon.com/su/9qb8Md

  Ağustos 8, 2017 at 6:05 pm

  Title

  […]the time to study or stop by the material or sites we have linked to below the[…]

 114. vpn

  Ağustos 8, 2017 at 6:30 pm

  Yahoo results

  While browsing Yahoo I discovered this page in the results and I didn’t think it fit

 115. http://

  Ağustos 8, 2017 at 11:36 pm

  Title

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 116. ΤΣΑΝΤΕΣ TRUSSARDI

  Ağustos 9, 2017 at 7:36 am

  Just Browsing

  While I was browsing today I noticed a great article about

 117. Social Media Marketing

  Ağustos 9, 2017 at 3:44 pm

  Title

  […]Here is a good Weblog You might Uncover Interesting that we Encourage You[…]

 118. Title

  […]please check out the web-sites we stick to, including this one, because it represents our picks through the web[…]

 119. blaze

  Ağustos 9, 2017 at 8:16 pm

  Tumblr article

  I saw a writer writing about this on Tumblr and it linked to

 120. Cathey

  Ağustos 11, 2017 at 3:35 am

  Title

  […]Sites of interest we have a link to[…]

 121. 16 دانلود شهرزاد

  Ağustos 11, 2017 at 5:25 am

  Title

  […]we came across a cool website which you may get pleasure from. Take a appear in case you want[…]

 122. Title

  […]Here is a good Weblog You might Locate Intriguing that we Encourage You[…]

 123. great post to read

  Ağustos 11, 2017 at 8:20 am

  Title

  […]here are some hyperlinks to sites that we link to because we believe they are really worth visiting[…]

 124. water heater repair

  Ağustos 11, 2017 at 11:03 pm

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine a number of unrelated data, nonetheless truly worth taking a appear, whoa did 1 find out about Mid East has got far more problerms at the same time […]

 125. Roofing Long Island

  Ağustos 12, 2017 at 1:08 am

  Title

  […]Here is an excellent Blog You might Discover Interesting that we Encourage You[…]

 126. Title

  […]here are some hyperlinks to web sites that we link to because we think they are worth visiting[…]

 127. relations

  Ağustos 12, 2017 at 4:56 pm

  Title

  […]check beneath, are some totally unrelated web sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 128. دانلود

  Ağustos 12, 2017 at 5:44 pm

  Title

  […]usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you are new to this site[…]

 129. 食品

  Ağustos 12, 2017 at 6:49 pm

  Title

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they are basically worth a go by, so possess a look[…]

 130. دانلود فیلم

  Ağustos 12, 2017 at 8:47 pm

  Title

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I like but really don’t get a lot of link love from[…]

 131. دانلود عالیجناب قسمت اول

  Ağustos 13, 2017 at 9:21 am

  Title

  […]below you will uncover the link to some websites that we believe you must visit[…]

 132. Title

  […]we came across a cool web-site that you may love. Take a search for those who want[…]

 133. دانلود عالیجناب دوم

  Ağustos 13, 2017 at 12:23 pm

  Title

  […]just beneath, are numerous totally not related websites to ours, on the other hand, they may be surely really worth going over[…]

 134. political polls twitter

  Ağustos 13, 2017 at 8:08 pm

  Title

  […]the time to read or stop by the material or sites we’ve linked to beneath the[…]

 135. acesse o site

  Ağustos 14, 2017 at 12:54 am

  Title

  […]Here is a superb Weblog You may Obtain Exciting that we Encourage You[…]

 136. game

  Ağustos 14, 2017 at 1:08 pm

  Title

  […]Sites of interest we’ve a link to[…]

 137. automotive clutch repair

  Ağustos 14, 2017 at 2:29 pm

  Title

  […]one of our visitors not too long ago proposed the following website[…]

 138. قیمت پنجره دوجداره

  Ağustos 14, 2017 at 3:15 pm

  Title

  […]usually posts some pretty interesting stuff like this. If you’re new to this site[…]

 139. پنجره ضد سرقت ایرانی

  Ağustos 14, 2017 at 4:19 pm

  Title

  […]that may be the end of this post. Right here you’ll find some websites that we think you’ll value, just click the hyperlinks over[…]

 140. Best Crib Mattress

  Ağustos 14, 2017 at 4:25 pm

  Title

  […]always a major fan of linking to bloggers that I love but really don’t get a whole lot of link appreciate from[…]

 141. Marquees London

  Ağustos 14, 2017 at 5:20 pm

  Tumblr article

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 142. آموزش ساخت پنجره دوجداره

  Ağustos 14, 2017 at 10:28 pm

  Title

  […]please visit the internet sites we comply with, which includes this a single, as it represents our picks in the web[…]

 143. دانلود

  Ağustos 14, 2017 at 11:34 pm

  Title

  […]The information and facts talked about in the write-up are a few of the best accessible […]

 144. دانلود

  Ağustos 15, 2017 at 3:17 am

  Title

  […]The info mentioned inside the write-up are several of the ideal available […]

 145. Title

  […]Every when in a when we opt for blogs that we study. Listed below would be the latest internet sites that we decide on […]

 146. فروش توری

  Ağustos 15, 2017 at 6:05 pm

  Title

  […]here are some hyperlinks to web sites that we link to for the reason that we assume they are worth visiting[…]

 147. پنجره دوجداره وین تک

  Ağustos 15, 2017 at 7:57 pm

  Title

  […]here are some links to web pages that we link to simply because we think they may be really worth visiting[…]

 148. Carpet Cleaning harker heights TX

  Ağustos 16, 2017 at 8:51 pm

  Title

  […]that is the finish of this report. Right here you’ll uncover some web sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[…]

 149. titleist ap2 716 irons australia

  Ağustos 16, 2017 at 10:18 pm

  Title

  […]always a significant fan of linking to bloggers that I appreciate but don’t get a whole lot of link enjoy from[…]

 150. par l�

  Ağustos 18, 2017 at 8:08 am

  Title

  […]Every when inside a though we select blogs that we read. Listed beneath would be the latest web sites that we select […]

 151. Vancouver BC Airport Shuttle

  Ağustos 18, 2017 at 9:14 am

  Title

  […]check below, are some absolutely unrelated web-sites to ours, however, they may be most trustworthy sources that we use[…]

 152. coupon codes

  Ağustos 18, 2017 at 11:36 am

  Title

  […]Wonderful story, reckoned we could combine some unrelated data, nevertheless seriously worth taking a look, whoa did 1 learn about Mid East has got additional problerms too […]

 153. buy home

  Ağustos 18, 2017 at 7:09 pm

  Title

  […]below you’ll obtain the link to some web sites that we think you ought to visit[…]

 154. rent home

  Ağustos 19, 2017 at 12:33 am

  Title

  […]one of our visitors not long ago recommended the following website[…]

 155. aws training

  Ağustos 19, 2017 at 6:38 am

  Tumblr article

  I saw someone talking about this on Tumblr and it linked to

 156. دانلود فیلم سریال

  Ağustos 19, 2017 at 2:55 pm

  Title

  […]although sites we backlink to below are considerably not associated to ours, we feel they may be in fact worth a go by way of, so possess a look[…]

 157. دانلود فیلم

  Ağustos 19, 2017 at 4:09 pm

  Title

  […]Here is a superb Blog You may Find Exciting that we Encourage You[…]

 158. دانلود فیلم

  Ağustos 19, 2017 at 6:01 pm

  Title

  […]Here is a good Blog You might Locate Interesting that we Encourage You[…]

 159. Pay Per Click Belfast

  Ağustos 20, 2017 at 9:36 am

  Yahoo results

  While searching Yahoo I found this page in the results and I didn’t think it fit

 160. upvc

  Ağustos 20, 2017 at 4:01 pm

  Title

  […]always a huge fan of linking to bloggers that I adore but do not get quite a bit of link really like from[…]

 161. Double chambered

  Ağustos 20, 2017 at 8:43 pm

  Title

  […]the time to read or stop by the content or web pages we’ve linked to beneath the[…]

 162. دانلود فیلم

  Ağustos 21, 2017 at 9:32 am

  Title

  […]very couple of web-sites that come about to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[…]

 163. how to buy bitcoins

  Ağustos 21, 2017 at 10:56 am

  Title

  […]although sites we backlink to below are considerably not connected to ours, we feel they are truly worth a go by way of, so possess a look[…]

 164. پنجره

  Ağustos 21, 2017 at 12:41 pm

  Title

  […]although internet sites we backlink to beneath are considerably not connected to ours, we feel they may be in fact really worth a go as a result of, so have a look[…]