SEVGİ NEYDİ?

SEVGİ NEYDİ?

Sevgi, Türk Dil Kurumunun, Güncel Türkçe Sözlük’ünde “İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” olarak tanımlanmış. Örnek olarak ise Elif Şafak’tan bir alıntı yapılmış.
Seni hep çok sevecek ama verebileceğinden fazla sevgi beklemeyecek karşılığında.” – E. Şafak

Biz de iki Merak Eden Öğretmen olarak sorduk kendimize “Sevgi Neydi?”

Gamze’ye göre “Sevgi hissetmekti”.

Buket’e göre ise “Sevgi paylaşmaktı.”

Sevgi dediğimiz duyguyu ne kadar hissediyorduk, hissettiriyorduk, bu duyguyu sevdiklerimizle ne kadar paylaşıyorduk. En tatlı, en güzel, en keyifli hastalık olan mutluluğu sevgi aracılığıyla ne kadar bulaştırıyorduk.

BÜMED MEÇ Okullarının Merak Eden 2.Sınıfları olarak sevgimizi herkese bulaştırmaya karar verdik. Nasıl mı?

12 Şubat 2017

Tüm MEÇ Ailesi’nin kaç kişi olduğunu ve 2.Sınfların mevcuduna göre her öğrencinin kaç kart hazırlaması gerektiğini belirledik. (Öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm çalışanlar)

Öğretmen odasında planımızı yaparken oraya gelen bir arkadaşımızdan “Sevgi anlaşmak değildir, nedensiz de sevilir…” mısralarını duymak doğru yolda olduğumuzu hissettirdi. Sevgi hayatımızda akmaya başlamıştı bile…

1

Minik minik renkli kartları öğrencilerimizle birlikte hazırladık. Artık görev sırası onlarda!

13 Şubat 2017

2

Öğrencilerimiz düşünmeye başladı: Bir kutu içinden kart çekseler ve bu kartta yazan şey onları çok mutlu etse, bu ne olurdu?

3

Düşündüklerini bu kartlara yazdılar, anaokulundaki arkadaşları içinse onları mutlu edecek resimler çizdiler.

4

Bu renkli kartları Sevgi Günü’nde dağıtmak üzere sevgi sepetlerinde biriktirdiler.

5

Arkadaşlarını almaya gelen büyüklerin beklediği yer için bir pankart hazırlamaya karar verdiler. Bu kadar emek harcadıktan sonra sevginin emek olduğuna karar verdiler ve pankartlarına “Sevgi Emektir!” yazdılar.

6(1)

6

7

Okulumuzun her yerinde sevginin insana en iyi gelen duygu olduğunu hissettirmek için okul merdivenlerini sevgiyi tanımladıkları kalplerle süslediler: Bence sevgi …

Bu kısım bizi çok heyecanlandırdı. En saf, en temiz duygular onlara aitti. O an sevginin dokunduğu her yeri aydınlatan en büyük güç olduğunu fark ettik.

14 Şubat 2017

8

İçi sevgi dolu sepetlerimizin ilkini bekleme alanında yer alan pankartımızın altına yerleştirdik. İlk gelenler öğretmenlerimizdi. Onların gülen gözlerini görmek umut vericiydi.

11

12

 

https://www.youtube.com/edit?video_id=fJfrZJ8JNZY&video_referrer=watch

Öğrencilerimiz sevgi sepetleri ile tüm okulu gezdiler ve bu kartlardan herkesin çekmesini istediler. Kartları çekenlerin mutluluğu hayal ettiğimizden bile büyüktü.

BÜMED MEÇ Okullarının 2.Sınıf öğrencileri bir duyguya dokunmak isterken onlarca değere ve duyguya hitap ettiklerini fark ettiler.

Siz de bu duyguya dokunmak ister misiniz? Elinizi solunuza doğru götürün, tam kalbinizin üstüne koyun. Oradaki küçük çocuğa “Merhaba!” deyin. Ona sevginizi verin. Kendinize öz şefkat uygulamaya hazır mısınız?

Sevgi bizden başlar!

Gamze Celepoğlu-Buket Burak

Share this Story

Related Posts

One Comment

  1. dildo

    Mart 19, 2018 at 2:00 pm

    Just Browsing

    While I was browsing yesterday I noticed a great post about

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :