YAŞASIN TATİL!

YAŞASIN TATİL!

Eğitim öğretim yılına küçük bir mola vereceğimiz yarıyıl tatiline merhaba demenin mutluluğu içerisindeyiz. Öğrencilerimizin yeni eğitim öğretim dönemine istekle ve dinlenmiş bir şekilde başlamalarını sağlayan bu süreç, aynı zamanda bir sonraki döneme verimli bir şekilde devam etmeleri için iyi bir motivasyon kaynağıdır.

Çocuklar genellikle hareketli oyunlar oynamayı, gezmeyi ve eğlenmeyi severler. Fakat mevsim şartları gereği evde daha çok vakit geçirdikleri için televizyon, bilgisayar ve tabletler gibi teknolojik aletlerle geçirdikleri bu zaman da dış şartlara bağlı olarak artar. Bu dönemde sıkıldıklarını da dile getirebilirler. Bu yüzden bu süreçte çocukların kaliteli zaman geçirmelerini ve tatillerini en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak için ebeveynlerin çocuklarına rehber olması önemlidir.

TATİLİ NASIL VERİMLİ KILABİLİRİZ?

Çocuğunuzun tatilini verimli ve eğlenceli kılmak için;

 • Eğer gün içerisinde bir aktivite gerçekleştirilecekse bir ya da iki gün öncesinden planlamakta fayda vardır.
 • Çocukların yapacakları etkinlik planları aşırıya kaçmayacak şekilde müdahale ederek yönlendirilebilir. (Aktivite önerileri sunularak kararı onlara bırakmak gibi)
 • Bu aktivite planları yapılırken çocuğun yaşı, gelişim özellikleri ve tercihleri göz önüne alınmalıdır.
 • Yaşıtları ile birlikte olabileceği ve/veya ilgi alanlarına ve yeteneklerine yönelik aktiviteler seçilebilir.
 • Eğer mümkünse spor yapabilecekleri olanakları içeren spor okullarından faydalanılabilir. (Örn: yüzme, jimnastik, futbol, basketbol gibi)

AİLECE YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER NELER OLABİLİR?

 • Hava koşullarının elverişli olmadığı durumlarda evde aile fertlerinin bir arada olabileceği etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Birlikte kart ve kutu oyunları oynamak hem eğitici hem de eğlenceli aktiviteler olacaktır. (Örn: Puzzle, Scrable, Kızmabirader, Tabu, Monopoly, Make’n Break, Su Doku, dama daha küçük yaş grupları için bil bakalım kim, bilgi çarkı, zıp zıp tavşan, neşeli ahtapot, memory (hafıza kartları), öykü kartları ile öykü oluşturma gibi)
 • Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara yönelik kitaplar okuyabilirsiniz. Kitap okumak için öncelikle bir okuma zamanı oluşturulmalıdır. Küçük yaş çocuklar için özellikle görselliğin ön planda olduğu resimli anlatımlara yer veren zengin içerikli kitaplar seçilebilir. Kitap okurken hikâye ile ilgili detaylar sorabilir, hikâyeyi önce yarıda bırakarak hayal dünyasını geliştirecek şekilde çocuğunuza tamamlatabilirsiniz, sonra okumaya devam edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz okuma yazma biliyorsa siz de kendi kitabınızı okuyarak çocuğunuza eşlik edebilirsiniz. Çocuklar bu zamanın, tüm aile fertleri için kitap okumaya ayrıldığını bilmelidir. Daha sonrasında ise kitaplardan öğrenilen bilgilerin paylaşıldığı bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Yeni ve değişik yerler görmek için planlar yapılabilir. Ebeveynlerin iş yerlerini ziyaret etme ve iş ortamlarını gözlemleme çocuklar için oldukça ilgi çekicidir. Aynı zamanda sergi, müze ve ören yerleri gezilebilir, tarihi yerleri anlatan şehir turlarına katılabilirsiniz.
 • Çocuk ve ebeveynler için hazırlanan sanat ve bedensel farkındalık faaliyetlerine yönelik hazırlanan atölyelere (kil, seramik, resim, yoga, müzik ritim atölyeleri gibi) birlikte katılabilirsiniz.

shutterstock_432822649[2]

 • Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa günlük tutması için teşvik edebilirsiniz. Bu günlüğe gittiğiniz gördüğünüz yerlerin hikâyelerini yazması, birlikte geçirdiğiniz anlarda çektiğiniz fotoğrafları yapıştırması için teşvik edebilirsiniz. Birçok ebeveynin tatil dönemi olmadığı göz önüne alındığında eğer bu gezilere katılma imkanınız yoksa lütfen üzülmeyin. Çocuğunuzdan ilginç bulduğu, ilk kez gördüğü veya yeni öğrendiği bir şeylerin fotoğrafını kendisinin çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra bu fotoğraflardan gezdiği gördüğü yerleri size aktarmasını isteyebilir ve beraber bir tatil albümü hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde daha küçük yaş gruplarında ise çocuğunuz gördüklerinin resimlerini yaparak size aktarabilir, siz de onların size anlattıklarını yazıya dökerek birlikte bir tatil günlüğü oluşturabilirsiniz. Çocuklarınızın sizinle birlikte gezmiş kadar keyif alacağından ve deneyimlerini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacaklarından emin olabilirsiniz.
 • Anne ve babalarıyla birlikte yemek yapmak hemen hemen her çocuğun en sevdiği aktivitelerden biridir. Çocuğunuzun damak zevkine uygun öğünleri birlikte hazırlayabilirsiniz, tabak süslemeleri eşliğinde eğlenceli sunumlar hazırlayabilirsiniz. Daha küçük yaş gruplarında ise birlikte kurabiye hamuru yoğurabilir ve yaratıcılığınızı kullanarak bu kurabiyeleri şekillendirebilirsiniz. Bu etkinlik aynı zamanda çocuğunuzun ince motor kaslarını geliştirmeye de yardımcı olacaktır.
 • Gelelim bilgisayar ve tablet oyunlarına… Hangi oyunları, ne kadar süre oynayacağına birlikte karar vermeniz ve çocuğunuzdan fikir almanız kendisine saygı duyulduğunu hissetmesinde ve dolayısıyla aşırıya kaçmamak için çaba sarf etmesinde olumlu rol oynayacaktır. Oyun oynadığı süreyi aralıksız bir süre değil belli zaman dilimlerine ayırmasında desteklemeniz önemlidir.

Sonuç olarak, önemli olan birlikte geçirdiğiniz sürenin çok veya az olması değil çocuğunuzun sevdiği, keyif aldığı faaliyetleri belirleyip onunla beraber yapmaya çalışmanızdır. Bu tür etkinlikler, çocuğunuzla daha fazla paylaşımda bulunmanızı ve onunla kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Hep beraber keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :