YAZA MERHABA

YAZA MERHABA

Bir eğitim öğretim yılının ardından yaz tatiline merhaba demenin mutluluğu içerisindeyiz. Yaz Tatili öğrencilere olduğu kadar ebeveynlere de bir nefes alma olanağı sunan, aynı zamanda yeni döneme istekle ve dinlenmiş bir şekilde başlamalarını sağlayan bir süreçtir. Bu sürecin dinlenerek, keyifle ve verimli bir şekilde geçirilmesi bir sonraki eğitim öğretim yılı için motivasyon kaynağı olacaktır.

Bu dönemde çocuklar genellikle hareketli oyunlar oynamayı, gezmeyi ve eğlenmeyi sevdikleri kadar televizyon, bilgisayar ve tabletlerle de daha fazla karşı karşıya gelirler ki bu kimi zaman teknoloji bağımlılığını arttırır. Bu yüzden bu uzun süreçte çocukların kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak ve tatillerini en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak için ebeveynlerin çocuklarına rehber olması önemlidir.

Tatili Verimli Geçirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Günlük aktiviteler bir gün öncesinden planlanabilir.
 • Çocukların yapacakları etkinlik planları aşırıya kaçmayacak şekilde müdahale ederek yönlendirilebilir. ( Aktivite önerileri sunularak kararı onlara bırakmak gibi)
 • Bu aktivite planları yapılırken çocuğun yaşı, gelişim özellikleri göz önüne alınmalıdır.
 • Yaşıtları ile birlikte olabileceği ve/veya ilgi alanlarına ve yeteneklerine yönelik aktiviteler seçilmesinde fayda vardır.

Yapılabilecek Etkinlikler;

 • Tüm aile fertlerinin bir arada olabileceği etkinlikler düzenlenebilir. (Pikniğe gitme, birlikte aile oyunları oynama (örn: scrable, tabu, monopoly gibi) müzik dinleme, sinema, tiyatro ve konser gibi sanatsal etkinliklere katılma)
 • Yeni ve değişik yerler görmek için planlar yapılabilir. (İşyeri, müze, tarihi eserler, ören yerleri gezebilir, festivallere ve şenliklere katılabilirsiniz.)
 • Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara yönelik kitaplar okunabilir. Küçük yaş çocuklar için özellikle görselliğin ön planda olduğu zengin içerikli kitaplar seçilebilir. Kitap okumak için özellikle bir okuma zamanı oluşturulmalıdır. Çocuklar bu zamanın, tüm aile fertleri için kitap okumaya ayrıldığını bilmelidir. Daha sonrasında ise kitaplardan öğrenilen bilgilerin paylaşıldığı bir ortam oluşturulmalıdır.
 • Sanat faaliyetlerine (kil, seramik, resim, yoga atölyeleri gibi) birlikte katılabilirsiniz.
 • Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa günlük tutması için teşvik edebilirsiniz. Bu günlüğe gittiğiniz gördüğünüz yerlerin hikâyelerini yazması resimlerini yapıştırması için teşvik edebilirsiniz.
 • Birlikte yemek yapabilir, çocuğunuzun damak zevkine uygun öğünleri birlikte hazırlayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun zekâ ve yaratıcılığını geliştirmek için onunla beraber puzzle yapabilir, sudoku çözebilir, tavla-satranç gibi oyunlar oynayabilirsiniz.
 • Tatilde gezdiğiniz yerlerde, çocuğunuzdan ilginç bulduğu, ilk kez gördüğü veya yeni öğrendiği bir şeylerin fotoğrafını çekmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra bu fotoğraflardan beraber bir Tatil Albümü hazırlayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak, çocuğunuzun sevdiği, keyif aldığı faaliyetleri belirleyip ailecek onunla beraber yapmaya çalışmak çocuğunuzla daha fazla paylaşımda bulunmanızı ve onunla kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

 

Ailenizle keyifli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

 

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :