MEÇ’E ÖZGÜ: MERAK EDEN ÇOCUK SAATİ

MEÇ’E ÖZGÜ: MERAK EDEN ÇOCUK SAATİ

MEÇ Saati; okulumuzda tüm yaş gruplarında uygulanan; çocukların hayal gücünü, yaratıcı düşünme becerilerini, iletişim becerilerini, araştırma becelerilerini ve bir grup önünde sunum yapabilme becerilerini geliştiren adını okulumuzdan almış bir projedir.

Evde Konu/Soru Seçimi

Her yıl Eylül ayında  «Veli Bilgilendirme Formu» velilerimiz ile paylaşılır. Bu form ile velilerimiz ve öğrencilerimiz proje hakkında bilgi sahibi olurlar. İlkokul, hazırlık ve ana sınıfı öğrencilerilerimiz ilgilerini çeken en fazla iki soru ya da konuyu yazarlar. Yuva Grubu (3 -4 Yaş Grubu)  öğrencilerimiz için ise örnek deneyler listesi öğretmenlerimiz tarafından eve gönderilir. Öğrencilerimiz deney listesinden merak ettikleri konudaki deneyleri seçerler.

Okulda Konu Seçimi

Öğrencilerimiz birden fazla soru, konu ya da deney seçmiş ya da yazmışsa; öğretmeni rehberliğinde en çok çalışmak istediği konuyu belirler.

Sunum Tarihi Belirleme

Sunum tarihleri, yıllık planda yer alan konuların işleniş tarihine göre belli bir sıraya konulur ve böylece bazı konular üzerinde derinlemesine çalışma fırsatı yaratılmış olunur. Öğretmenler bu tarihleri «MEÇ Saati Takvimi» ne ekler. Yuva öğretmenleri ise tema konularıyla bağlantılı olarak deneyleri «MEÇ Saati Takvimi» ne ekler.

Geri Bildirim

Konu belirlendikten sonra K12 sistemi aracılığıyla velilerimize konu seçimi ile ilgili geri bildirim gönderilir.

 Konu ve Tarih Bildirimi

Merak Eden Çocuk Saati sunum zamanından iki hafta önce öğretmenler velileri ve öğrencilerini sunum tarihi ile ilgili bilgilendirir.

Çocukların Merakını Arttırma ve Soru Oluşturma

Anaokulu sınıflarımızda öğretmen;  sınıftaki tüm öğrencilere bu konuyla ilgili merak ettikleri sorular var mı, diye sorar.  Sınıftan gelen sorulardan en fazla 5 tanesi «Konu ve Tarih Geri Bildirim Formu»na yazılarak veliye gönderilir. Öğrencinin sunumunda bu soruların cevaplarına da yer vermesi istenir. Bu tarihten itibaren veli ve öğrenciyle sıkı bir iletişim kurulur ve veli ve öğrenciye destek olunur.

Yuva sınıflarımızda öğretmen; deney öncesi, öğrencileri ile konu hakkında bir beyin fırtınası yapar ve öğrencilerin söyledikleri ile bir deney panosu oluşturur.

İlkokul sınıflarımızda ise öğretmen; sunum öncesi soru almaz. Sunum sonrası soru-cevap kısmı gerçekleştirilir. İlkokulda konuya daha derin bir hakimiyet beklenir. Öğrencinin cevaplayamayacağı bir soru gelirse ya sınıfta araştırma yapılarak sorunun cevabı bulunur ya da soruyu soran öğrencinin bu araştırmayı yapıp sınıfta sunması beklenir.

Prova

Sunumdan önce öğrenci ile öğretmeni arasında yapılır. Prova sırasında öğrenciye sunumu ve deneyiyle ilgili geri bildirim verilir. Prova yapmak, öğretmenin sunumda öğrencinin anlatacaklarına hakim olması ve sunum sırasında ihtiyaç duyduğu anda öğrenciyi desteklemesi için önemlidir.

Sunum Günü

Öğrenciler sunumları kendi sınıflarında gerçekleştirirler. Sunum sırasında anaokulu sınıflarımızda video ve fotoğraf çekimi yapılır. İlkokul sınıflarımızda ise sadece fotoğraf çekimi gerçekleştirilir.

Öğrenci, sunumu gerçekleştirir ve arkadaşlarının sorduğu soruları cevaplar.

Yuva sınıflarında ise öğretmen öğrencileri ile birlikte deneyi gerçekleştirir.

ab

 

 

 

 

 

 

 

 

MEÇ Saati Bülteni

Her ay velilerimize MEÇ Saati Bülteni e-posta ile gönderilir.  Bültende o ay sunum yapan tüm öğrencilerin sunum özetleri ve fotoğrafları yer alır.

Sık Sorulan Sorular

  • Sunumu biz mi hazırlayacağız?

Sunum hazırlıkları sırasında öğrencimizin etkin rol alması, merak ettiği konuyu öğrenmesine ve akranlarına sunmasına destek olacaktır. Bu nedenle sunum hazırlıkları sırasında aileler yaş grupları doğrultusunda rol almalıdırlar. Okul öncesi gruplarda daha etkin rol alırken, yaş ilerledikçe öğrencilerin aldıkları sorumluluklar daha etkin olmalıdır. Aileler çocuklarının projelerine yardım ederken, çocuklarının düşünmelerine yol açacak ipuçları, onların amaçlarına doğru yol almalarını sağlayan işaretler, izler veya emareler göstermeli fakat tüm projeyi hiçbir şekilde aileler kendileri yapmamalıdırlar.

  • Sunum ‘power-point’ mi olmalı mı?

Hayır mutlaka ‘power-point’ olması gerekmez. Öğrencilerimiz sunumlarında model kullanımı, poster, deney, düz anlatım, ‘power-point’  vb. tüm tekniklerden istediklerini seçebilirler.

  • Sunuma biz de gelecek miyiz?

Sunuma aile bireyleri katılmaz. Öğrencimiz sunumunu öğretmeninin rehberliğinde sınıf arkadaşlarına gerçekleştirir.

  • Sunumu biz nasıl izleyeceğiz?

Her ayın sonunda tüm sınıflarımızda gerçekleştirilen sunumların fotoğrafları ve özetleri “MEÇ Saati Bülteni” ile velilerimiz ile paylaşılmaktadır. İlkokul sınıflarımızda fotoğraf, okul öncesi sınıflarımızda fotoğraf ve videolar da yine velilerimiz ile paylaşılmaktadır.

  • Konunun ne kadar derinine inelim?

Sunum konusunun derinliği öğrencimizin bulunduğu yaş grubuna göre şekillenmektedir. Öğrencimizin bulunduğu yaş grubunun genel özellikleri dikkate alınmalı ve sunumu yapacak olan kişinin çocuğunuz olduğu da unutulmamalıdır. Bunu şu şekilde ölçebilirsiniz: Çocuğunuzun projede yaptığını anlama noktası geçilmemelidir. Onun için buna mutlaka kendi karar vermelidir.

  • Öğretmenlerin beklentileri ne?

Öğrencimizin herhangi bir edim (performans) kaygısı olmaması bizler için çok değerlidir çünkü tek amacımız merak ettiği ve araştırıp öğrendiği şeyleri akranları ile paylaşmasıdır. Temel hedeflerimizden biri olan akran öğrenmesi bu noktada bizler için çok değerlidir. Öğretmenler sene başında MEÇ Saati Takvimi hazırlarken öğrencilerinin seçtikleri konuları o yıl içindeki akademik takvime göre yapılandırmaktadırlar. Bu nedenle sunum tarihlerinin değiştirilmemesi de öğretmenlerin beklentisi arasında yer almaktadır.

  • Bize geri bildirim verilecek mi?

Geri bildirimler bültenler aracılığıyla yapılmaktadır. Sunum sonrasında öğretmenlerimiz velilerini özellikle arayıp sunum özeti yapmazlar. Özellikle bilgi almak isteyen velilerimiz, öğretmenlerine eposta, k12 ya da telefon ile ulaşıp geri bildirim alabilirler.

  • Çocuğum sunumla ilgili kaygılanırsa süreç nasıl yönetiliyor?

Öğrencilerimiz ile yapılan prova çalışmasının bir diğer amacı da aslında öğrencimizin kaygı düzeyini görmek ve bu noktada ona destek olmaktır. Okul öncesinde yaptığımız prova sonrasında ailelerimize zaman zaman geri bildirimler vererek sunuma eklemeler ya da çıkarmalar yapabiliyoruz. Öğrencimizin kendisini iyi hissedebileceği kelimeleri bularak sunum yapması için ona sorularla yol gösteriyoruz. İlköğretim sınıflarımızda bu geri bildirimi öncelikle öğrencilerimize veriyoruz. Geri bildirimimizden aileyi de haberdar ediyoruz. Sunumu kendi seviyesinde hazırlaması için yol gösterici yönlendirmeler yapıyoruz. Sunum günü, sunum sırasında kaygılanan bir öğrencimiz olursa mutlaka ona rehberlik edip, öğrencimizi rahatlatarak sunumunu gerçekleştirmesine destek oluyoruz.

  • Sunum tarihi geldiğinde tarihi erteleme şansımız var mı?

Tabii ki var. Ancak MEÇ Takvimi sene başında oluşturulduğundan sunum tarihi değiştirilen öğrencilerimiz genellikle en sona eklenerek değişiklik gerçekleştiriliyor.

Ayşegül SOLMAZ – Gamze CELEPOĞLU

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.