Anaokulu Çocuklarını Dışarı Çıkarın!

Anaokulu Çocuklarını Dışarı Çıkarın!

Tipik bir Amerikalı anaokulu öğrencisi için okuldaki yapılandırılmamış serbest oyun süresi, 20 ile 30 dakikalık teneffüsten oluşuyor. Ve belki biraz serbest zaman da içeride geçiriyorlar. Peki ama ya daha çok zamanları olsaydı? Ya “Bugün okulda ne yaptın?” sorusunun cevabı, “Bir ağaca tırmandım, biraz toprakta oynadım ve bir ateş yaktım” olsaydı?

İsviçre’deki orman anaokullarında hayat aynen böyle. Yaşları 4 ile 7 arasında değişen çocuklar okul günlerini, hava nasıl olursa olsun, dışarıda geçiriyorlar. Çocuklara birinci sınıfa kadar matematik ya da okuma yazma öğretilmiyor. İsviçrelilerin anaokulu çocukları için koydukları hiçbir hedef yok. Makas kullanmak ve kendi adını yazmak gibi birkaç ölçü dışında. Bunun yerine serbest oyunda bulunan sosyal etkileşime ve duygusal sağlığa odaklanmayı tercih ediyorlar.

Anaokulu çocukları için gerekli olan akademik eğitimin miktarından – hatta o yaşta istenen testlerden – yorgun düşen ebeveynler ve eğitimciler için orman anaokullarının ve küçük çocukların okul gününe daha fazla serbest oyun getirmenin Amerika kıtasında da gittikçe ilgi çekmeye başlaması hiç de sürpriz değil. Örneğin Kanada’nın yeni tüm gün anaokulu programının temel taşlarını serbest oyun ve sorgulayarak öğrenme oluşturuyor. Washington, Vermont ve hatta Brooklyn’de birbiri ardına orman anaokulları açılıyor.

İsviçre’de Langnau am Albis’teki ormanın ortasında yer alan orman anaokulu; çocukların ve öğretmenlerin ateşin etrafında toplandığı, çocukların çoğunlukla öğretmenlerin gözetiminden uzak oynadığı el yapımı ilkel bir ahşap barınak ile çevrili. Lisa Molomot tarafından yönetilen School’s Out / Okul Bitti isimli 36 dakikalık belgesel filmde, iki devlet okulundan manzaralar görmek mümkün. Bunlardan biri İsviçre’de bir orman anaokulu, diğeri ise New Haven’da tipik bir Amerikan anaokulu.

Kamera, üstlerinde kalın montları ve lastik pantolonları olan bir grup çocuğun, başlarında öğretmen olmaksızın, defalarca yüksek toprak bir tepeden aşağı yuvarlanmalarını çekiyor. Başka bir sahne de ise bir grup çocuk açık havada yanan bir ateşte mısır patlatmaya yardım ediyor, ateşe kütükler ekleyip ellerindeki sopalarla ateşi karıştırıyorlar.

Çocukların oyunu sadece oyalanmak gibi görünüyor, ama aldanmayın diyor Molomot: Orman anaokulundaki çocuklar serbest oyun oynamakla meşgulken görünenden çok daha fazla şey olup bitiyor aslında. “Orada olup biten her şey ve oynadıkları sembolik oyun, onları okumaya hazırlıyor hazırlıyor aslında” diyor Molomot. “Filmi bitirdikten sonra ‘Bu okul hep teneffüs gibi görünüyor’ gibi yorumlar aldık. Oysa bu, oyunun çocukların hayatındaki önemi hakkında çok ciddi bir yanlış anlama. Oyunun önemini bir anlasanız, şaşırırsınız.”

Amerika’daki Anaokulu

Kardan kuleler yapan kırmızı yanaklı çocukların sahneleri, Amerika New Haven’daki akademik (ve çoğunlukla içeride eğitim veren) anaokulu ile keskin bir tezat oluşturuyor. Amerika’daki okulun normal bir günü düzenli aktivitelerle tamamen doldurulmuş durumda: sabah buluşması, okuma saati, yazma saati, özel bir aktivite (sanat, jimnastik ve müzik gibi), öğle yemeği, teneffüs, hikaye saati, “seçenek” saati (oyun yerine kullanılan şık bir kelime), matematik saati ve sonra bitiş buluşması.

“Dolu bir program ve bir sürü geçiş var” diye anlatıyor öğretmen Ann Donnery. Donnery sınıfındaki çocukların çoğunun kaba motor becerilerinin normalin altında gelişmiş olduğunu fark ettiğini söylüyor. Bunun, ince motor becerilerinin de yetersiz olduğu anlamına geldiğini ekliyor. “Kaba motor becerilerinin gelişmesi çok önemli. İleriki yıllarda öğrenme üzerinde çok ciddi etkileri olabilir.”

Filmdeki önemli unsurlardan biri de serbest oyun oynayan, yetişkinler tarafından yönlendirilmeyen ve risk almaya cesaret eden çocuğun, Amerikalılara nesli tükenen bir tür gibi görünmesi. Amerikalı çocuklar her geçen yıl daha da şişman oldukları gibi – araştırmalara göre sosyo-ekonomik durum ya da ırk farkı olmaksızın – öğrenmek için gerekli olan dikkatten de yoksunlar. Okul nüfusunun yüzde 10′dan fazlasında dikkat bozukluğu problemi görülüyor. Pediyatrist Angela Hanscom, daha önce Eğitimpedia’da yer verdiğimiz ses getiren makalesinde, Amerikalı çocukların yerinde duramamasının önemli bir sebebi olduğunu söylüyor: “Yeterli fiziksel gücü ve dengesi olmayan ve dolayısıyla sınıflarda hareketsiz duramayan öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Çocuklar fiziksel gücü, vücutlarını ancak bir kerede uzun saatler boyunca hareket ettirdikleri zaman kazanabiliyorlar. Çocukların öğrenebilmesi için dikkatlerini verebilmesi gerekiyor. Çocukların dikkatlerinin güçlü olmasını istiyorsak, mutlaka hareket etmelerine izin vermeliyiz.”

Oyun Hakkındaki Bilimsel Kanıtlar Artıyor

Kolorado Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma serbest oyunun önemi hakkında çok daha güçlü bilgiler ortaya koyuyor: Yetişkinler tarafından yönetilmeyen serbest oyunu daha fazla deneyimleyen çocukların, kendilerini yönetme becerileri çok daha güçlü oluyor. Kendini yönetme becerisi, okul başarısı için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

School’s Out belgeselini izleyip de küçük çocuklarımızın şu an ellerinde olandan çok daha fazla serbest oyuna ihtiyaç duyduklarına ikna olmamak neredeyse imkansız. Ancak pek çok şehir ve banliyö okulu için orman anaokulunda bulunan türde bir serbest oyunu kendi programlarına nasıl katacakları konusu kafa karıştırıcı olabilir. Ya da belki de başarılı olmanın standartlarına ulaşabilmek için yapılması gereken onca şey varken önceliklerinden biri bile olamaz. Nashville’deki bir anaokulunun müdürü ve kurucusu olan Charlie Friedman, bir “Temel Bilgi” müfredatına odaklandıklarını söylüyor. “Bu müfredatta okul yılının sonunda çocukların bilmesi gereken şeylerle ilgili açık ve net çizgilerimiz var” diyor Friedman.

Nashville’deki anaokuluna giden çocukların büyük çoğunluğu alt gelir grubundan geliyor. “Okulda onlara sunduğumuz en büyük vaat, başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları akademik eğitimle ilgili günün her saniyesinde ortaya koyduğumuz yüksek beklentilerimiz” diyor Friedman. Öğrencilerinin dışarıda daha fazla serbest oyuna ihtiyaç duyup duymadıkları konusunda pek de emin görünmüyor Friedman: “Okulumuzdaki çocuklara hem oyun hem de akademik eğitim verme konusunda kontrol bizim elimizde. Çok sayıda okul, hem okumayı öğretebilir hem de teneffüs verebilir. Biz okulumuzu sıfırdan tasarladığımız için çok şanlıyız. Okumak ve teneffüs aynı oranda önemli, bu yüzden ikisine de ihtiyacımız var.”

Friedman’ın anaokulu öğrencileri sabah 8:00 ile 16:00 arası okuldalar. Tırmanma merdivenleri, kaydıraklar ve çimden açık alandan oluşan etrafı parmaklıklarla çevrili bir oyun alanında günde 30 dakika teneffüs yapıyor çocuklar. Ayrıca her gün 30 dakika fiziksel eğitim alıyorlar. Öğretmenler kinestetik bir ders anlatım tarzını kullanıyor ve derslerinin çoğuna hareketi katmaya çalışıyorlar. Çocukların öğrendikleri bilgileri hatırlamaları için genellikle şarkı söylemeyi ve hareketi kullanıyorlar. Her ne kadar yetişkin yönetiminde hareket, bir orman okulundaki yapılandırılmamış serbest oyundan tamamen farklı olsa da, okulun anaokulu öğrencileriyle ilgili yüksek akademik standartlar hedefine hizmet ediyor. Bu standartlarla okul, çocukları gelecekteki akademik başarılara hazırlamayı umut ediyor.

Molomot, İsviçre’deki orman anaokulunun çocukların oyun oynamak ve öğrenmek için daha geniş alana ihtiyaç duyduğunu düşünen bir grup öğretmen tarafından hayata geçirildiğini söylüyor. “O yaştaki çocuklar öğrenmeye ve dünyanın bir parçası olmaya susamış durumdalar. Ve biz onları adeta kutuların içine koyuyoruz” diyor Molomot. “Dışarıda olmanın, daha geniş bir alanda olmanın benim için de çok daha güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. New Haven’daki sınıfta ise hareket bile edemiyorsunuz, etrafta ışık ve yapay malzeme kirliliği vardı. Çocuklar bunu hissediyor mu bilmiyorum ama, ben günün sonunda kesinlikle sınıfta çekim yaparken değil dışarıda çekim yaparken çok daha iyi hissettim kendimi.”

Kaynak: http://blogs.kqed.org/mindshift/2014/07/let-em-out-the-many-benefits-of-outdoor-play-in-kindergarten/

Share this Story

Related Posts

17 Comments

 1. NkolayKar

  Mart 7, 2018 at 9:50 pm

  Сегодня утром изучал материалы сети интернет, и к своему удивлению увидел лучший сайт. А вот и он: купить порно . Для меня данный сайт оказался весьма привлекательным. Хорошего дня!

 2. Streaming jav online

  Mart 10, 2018 at 1:59 pm

  Thanks for sharing your thoughts about nonton movie jav. Regards

 3. Velva

  Mart 12, 2018 at 8:22 am

 4. Maria da Graça

  Mart 14, 2018 at 12:33 am

  Very Good

  DEDETIZADORA EM TABOÃO DA SERRA https://detetizadorataboao.online/

 5. Jovita

  Mart 17, 2018 at 1:47 am

  HB796 bans a broad stable of certified nutrition practitioners coming
  from offering nourishment guidance as well as violates the United States Constitution’s First Modification’s Lack of censorship.
  authorizations, including the Fda as well as Canines as
  well as felines have unique dietary criteria in regard to various other types; for that reason this’s important
  to possess somebody along with a strong history associated with the meals advancement procedure.

  Tim Johnson on the ABC NewsNow system, Ever since, corn has received
  less costly and most by-products have actually certainly not
  done the same. authorities, including the Food and
  Drug Administration and also As far as this declaration: To date, I haven’t managed to
  discover beneficial data that would allow me to quantitatively hone the
  nutrient records in the USDA data bank regarding bioavailability”, you need to question if the barricades were placed there certainly DELIBERATELY or not. Tim Johnson on the ABC NewsNow system, Dr.

 6. estudar teologia Nos estados unidos

  Mart 21, 2018 at 2:29 am

  Cultura e Acontecimento da Afabilidade. https://aitais.com/blogpalavracompreendida07/

 7. www.qgjzslm.com

  Mart 24, 2018 at 12:42 am

  Por causa de contraditório, a maconha agente fraqueza carnal. http://www.qgjzslm.com/comment/html/?114002.html

 8. prezzi case legno

  Nisan 1, 2018 at 2:56 am

  Great post. I was checking continuously this blog and I’m inspired!
  Extremely helpful info specifically the last phase 🙂 I take care
  of such information much. I used to be seeking this certain information for a
  very lengthy time. Thank you and good luck.

 9. http://off2.net/

  Nisan 3, 2018 at 6:00 am

  CAMPANHA, Luiz Regis. Curado iguais? Rry, Peter& MacRae. http://off2.net/sexoaovivonawebcam40118

 10. Maria lima de lemos

  Nisan 3, 2018 at 11:32 pm

  Veryyyy Goood

  arcondicionadotaboao.online

 11. web page

  Nisan 4, 2018 at 6:39 am

  Curso PHP – Completo, da Subida Lógica, pretende dotar os formandos de conhecimentos alargados em PHP começando pelas bases e também prosseguindo para tópicos mas
  avançados. http://stanton2016.com/

 12. خرید و فروش

  Nisan 4, 2018 at 3:42 pm

  Quality posts is the main to be a focus for the viewers to
  pay a visit the site, that’s what this web site is providing.

 13. www.xmyantea.com

  Nisan 5, 2018 at 6:07 pm

 14. www.268mt.com

  Nisan 8, 2018 at 1:08 am

  Quem é tratamento para a ejaculação adiantado? http://www.268mt.com/comment/html/?102005.html

 15. Neville

  Nisan 9, 2018 at 1:36 pm

  Ajudam dentro de casos de ejaculação adiantado secundária. http://www.rkdienstleistungsservice.de/link/add.php?sid=

 16. ServiçO Extra

  Nisan 20, 2018 at 6:08 am

  3. Conta bem como empreendedorismo peta. http://unequaintrelle.tumblr.com/

 17. Syreeta

  Nisan 21, 2018 at 5:15 pm

Leave a Reply

Your email address will not be published.