AİLE İÇİ İLETİŞİM

AİLE İÇİ İLETİŞİM

İletişim nedir?

Bir bilgiyi, düşünceyi veya duyguyu türlü şekillerde karşımızdakine aktarmaya iletişim denir. Aile içi iletişimde ise anne-baba, anne-çocuk, baba-çocuk ve kardeşler arası ilişkileri kapsar.

Her insan iletişim kurar, her davranış iletişimseldir. Peki, iletişimin aile için önemi nedir? Öncelikle, boşanma nedenlerinin büyük çoğunluğu ailedeki iletişim sorunlarına bağlı olarak gelişmektedir. Bunların yanında, aile içi iletişim sosyal gelişimden depresyona kadar birçok konuda çocuk için koruyucu bir önlem niteliğindedir.

Çocuk dinlendiği zaman, konuşma yeteneği artar, kendini ve sorunlarını daha iyi ifade eder ve bu ileride ders başarısının ve sosyal becerilerinin düşmesine engel olur, çocuğun kendine güveni artar, anne-babayla yakınlık kurar ve son olarak dinlenmeye başladığını fark ettiğinde kendisi de dinlemeye başlar.

b

İletişim çeşitleri

Dört farklı iletişim yolu vardır. Bunlardan ilki ‘net ve doğrudan’ iletişimdir. Bir mesajın net olması onun davranışa odaklanması ve neden-sonuç ilişkisinin belirtilmiş olmasıdır. Mesajın doğrudan olması ise hangi aile üyesine iletilmek istendiğini belirtmesidir. Örneğin; bir baba oğlunun oyuncakları toplayamamasından dolayı üzülüp “Oğlum, bugün sana hatırlatmadan oyuncaklarını toplamadığın için çok üzüldüm.” dediğinde hem mesaj hem kime iletildiği oldukça açıktır.

Net ve dolaylı iletişim diğer bir iletişim yoludur. Burada mesaj davranışa ve neden-sonuç ilişkisine göre verilmiştir ama iletilmek istenen kişiye yönelik değildir. Örneğin bir babanın çocuğuna, “Çocukların oyuncaklarını toplamaması üzücüdür.” demesi genel bir ifadedir ve kime dendiği açık değildir.

Örtülü ve doğrudan iletişimde ise mesaj net değildir yani istenen davranış belirtilmemiş ve neden-sonuç ilişkisi kurulmamıştır ama istenen aile üyesine iletilmiştir. Örneğin; “Kızım, çocuklar yapması gereken işleri yapmıyorlar.” cümlesi buna örnektir.

Son olarak, örtülü ve dolaylı iletişimde mesaj ve iletilmek istenen kişi açık değildir. Ne istenen davranış açıklanmış ne neden sonuç ilişkisi kurulmuş ne de iletilmek istenen aile üyesi belirtilmiştir. Sağlıksız aile ilişkilerinde iletişim bu şekilde olur. Örneğin, “Bugünün çocukları çok tembel.” bu duruma uygun bir cümledir.

Tüm bunlara ek olarak; emir vermek, tehdit etmek, yargılamak ve sürekli övgü de iletişimi engelleyen etmenler arasındadır. Mesajlarımızda net ve doğrudan olurken bunları göz ardı etmememiz ayrıca önem taşımaktadırlar.

Peki biz çocuğumuzla aramızda nasıl iyi iletişim oluşturabiliriz?

 • Yoğun bir işiniz ve dar bir zamanınız da olsa çocuğunuz için ulaşılabilir olmanız çok önemlidir. Günde 10 dakikanızı hiçbir dikkat dağıtıcı araç etkin değilken (TV, telefon vb.) çocuğunuza ayırmanız iyi bir iletişim alışkanlığı kurmanıza yardımcı olacaktır.
 • Onun gün içinde neler yaptığını ve olaylar karşısında nasıl hissettiğini sormaya çalışmak hem iyi iletişim kurmanıza hem de çocuğunuzun önemsendiğini hissetmesine hem de sözel ifade becerisini güçlendirmesine katkı sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzla konuşurken yaptığı davranışların, söylediği sözlerin nedenini sormaya çalışmak onun akıl yürütme becerisini artırmaya ve rahatlamasına fayda sağlayacaktır. Bağırmak, kızmak, aşağılamak vb. davranışlar ise iletişim önündeki büyük engellerdir.
 • Çocuğunuza açık ve doğrudan mesajlar vermeniz onun sizi anlamasını kolaylaştıracaktır.
 • Çocuğunuzla iletişim kurarken sakin kalmanız önemlidir. Sakin kalmakta zorlanıyorsanız derin nefes almayı, kısa aralar vermeyi ve özellikle kendi duygularınıza yönelmeyi deneyebilirsiniz. Kendi duygularınızdan bahsetmeniz çocuğunuzun savunmaya geçmesini engelleyecek ve iletişimi kuvvetlendirecektir.
 • Unutmayın ki çocuklarınız en çok örneklerle öğrenir. Çocuğunuzun en çok karşılaştığı örnek de ebeveynleridir. Bu yüzden, sizin onların önünde kurduğunuz sağlıklı ilişkiler çocuğunuzun da ilişkilerini güçlendirecektir.
 • Son olarak, beden dilimiz bizim iyi birer dinleyici olmamızda oldukça etkilidir. Beden olarak dinlediğinizi karşınızdakine hissettirmek için aşağıdaki KARGA modelini kullanabilirsiniz.

a

KARGA Modeli

c

 • Karşınızdakine doğru eğilin: Karşımızdakine doğru eğilmek ona seninleyim, seninle ilgileniyorum ve dinlemek istiyorum mesajı verir. Bunun dışında, çok öne eğilmemeli veya çok fazla arkaya doğru yaslanmamalıyız.
 • Açık bir duruş benimseyin: Kollarımızın ve/veya bacaklarımızın açık halde durması önemlidir, çünkü karşımızdaki insana onu dinlemek isteyip istemediğimizi gösterir.
 • Rahat görünün: Gergin veya sinirli görünmek karşımızdakini rahatsız eder. Eğer rahat görünür ve doğal davranırsak bu karşımızdakini de rahatlatır ve konuşmasını ve paylaşmasını kolaylaştırır.
 • Göz teması kurun: Bu da karşımızdakini dinlediğimizi gösteren diğer bir yöntemdir. Göz teması kurarken karşımızdakine dik dik bakmamalıyız, çünkü rahatsız olabilirler.
 • Aynı hizada yüz yüze oturun: Karşımızdakine karşı saat 5 yönünde ve ona doğru vücudumuzu çevirerek oturmalıyız. Bu ona buradayım, seninleyim ve anlatmak istersen dinlerim mesajını iletir.

 

 

BÜMED MEÇ Okulları

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.

Arcai's

Sender Email: Sender Name:
Your Subject :