Küçükler için Büyük Hediye

Küçükler için Büyük Hediye

Hediye seçmek önemlidir. Hatta zaman zaman beni çok zorlar. Bir şey bulmalıyım stresine girmeden karşıma aniden çıkan ve sevdiklerimi mutlu edeceğini düşündüğüm özel armağanlar almaya bayılırım. Hediye vermek de almak kadar güzeldir!

Çocukları hediyelerle mutlu etmek kolay gibi görünse de aslında onlar da seçici davranabilirler. Özel günlerde hayallerini süsleyen hediyeyi beklerken, farklı bir sürprizle karşılaşıp hayal kırıklıklarına veya sevinçten enerji patlamalarına tanık olmuşuzdur. Hatta bazen çok sevdikleri bazı oyuncaklarından bir süre vazgeçerek, daha sonra odalarının bir köşesinde bulup yeni alınmışçasına keyifle oynadıklarını da görebiliriz.
Çocuklar genelde doğum günü, yeni yıl ve eğitim yılı başı-sonu gibi özel günlerde hediye alsalar da zaman zaman aileler özel bir başarı ya da hedef gerçekleştirmede de sürprizler yapabiliyor. “Bezi bırakıp tuvalete gitmeye başladığı”“Kendi kendine uyuduğu” ya da “Dersini zamanında bitirdiği” için de hediyeler alınabiliyor. Bu yazıyı yazarken düşündüm de benim çocukluğumda özel günler dışında pek hediye almazdık. Doğum günlerimizi, yeni yılı heyecan ve sabırsızlıkla beklerdik.

Ailede hediye konusunda efsane olan bir anımız var. Tüm aile bir yeni yıl gecesi büyük oğlum Ömer’in hediyelerini açmasını heyecanla izliyorduk ki çocukların hediye açarken ifadelerini izlemek inanılmaz zevklidir. Teyzesine siparişte bulunduğu ve uzun zamandır hevesle beklediği, “Lego Buildable-galaxy”e sıra gelmişti. Sonunda kavuştuğu oyuncağı ile mutluydu; ama merakla diğer paketleri açmaya devam etti. Küçük teyzesinin aldığı kitap da paket ve kurdele atıklarının arasında yerini almıştı. Anneannesi de harika bir kazak almıştı; ama altı yaşındaki bir çocuğu kazak mutlu eder mi? Annem tecrübeli davranıp “Her şey 1 TL” mağazasından, sıkıştırılınca şekil değiştiren bir de top almıştı. Ömer bütün gece ve hatta bütün hafta o topla oynadı… Koca galaksi bir süre bizim ufaklığın keyfini bekledi. Aile büyükleri bir sonraki yıl “Her şey 1 TL”den hediye almaya karar verdi!

Şimdi çocukluk doğum günlerinizi hatırlayın, kıyafet ve kitap gelmesini mi tercih ederdiniz yoksa oyuncak mı? Hadi dürüst olalım, çocuklar için en heyecan veren hediyeler hep oyuncaklar olmuştur.

Oyuncak seçerken dikkat etmemiz gerekenleri aşağıda sıraladım:

•Yaratıcı olmalıdır.
•Yaşa ve gelişime uygun ve kullanışlı
olmalıdır.
•Çocuğun merakını uyandıracak ve
ilgisini çekecek nitelikte olmalıdır.
•Güvenli olmalıdır.
•Eğlendirici ve/veya öğretici olmalıdır.
•Kaliteli ve nitelikli malzemeyle üretilmiş olmalıdır.
•Yapı ve işleyiş bakımından kolay anlaşılır nitelikte olmalıdır.
•Dayanıklı ve sağlam olmalıdır.
•Çocuğun sağlığına zarar vermeyecek boya ve vernikler kullanılmış olmalıdır.
•Çocuğun dil, zekâ, yaratıcılık, beden ve kas gelişimine yardımcı olacak nitelikte olmalıdır.
•Çocuğun hoşuna gidecek renkte ve özellikte olmalı, zevkli olmalıdır.
•Oyuncakların büyüklükleri, çocukları tatmin edecek ve kullanabilecekleri büyüklükte olmalıdır.
•Paylaşma duygusunu geliştirici olmalıdır.
Üç yaş altındaki çocuklar için alınacak oyuncakların, çocuğun rahatlıkla kavrayabileceği, sağlam ve kolay temizlenebilecek, özellikle duyuları harekete geçirecek nitelikte, keskin ve sivri parçalardan oluşmayan güvenli ürünler olması önemli. Pixar’ın ilk animasyon filmi Oyuncak Hikayesi’nden sonra Buzz Lightyear’ı olmayan çocuk kalmış mıdır? Veya oyuncakların konuşabildiğini hayal etmeyen çocuk? Vizyona giren her animasyon ile çocukların oyuncakları yenilenmekle kalmıyor, aynı zamanda nevresimleri, bardakları hatta iç çamaşırları bile hayali kahramanlara dönüşüyor. Hong Kong’lu ünlü tasarımcı Bossini unutulmaz filmin favori oyuncaklarından esinlenerek bir koleksiyon bile hazırlamıştı. Oyuncağın da modası olur mu demeyin, evlerimiz “Kayıp Balık”tan sonra Nemo’larla, “Arabalar”dan sonra Şimşek McQueen’lerle dolmadı mı? Oyuncak tarihini/modasını yakından görmek isteyenlere Göztepe’de bulunan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni öneririm. Eğer hâlâ ziyaret etmediyseniz, eminim çocukken elinizden düşmeyen bebeklerin, topaçların, kamyonların benzerlerine mutlaka rastlarsınız. Geçmişten bugüne oyun oynama kültürümüzün nasıl büyük bir değişim sürecine girdiğini örneklerle gözlemlemek gerçekten etkileyici. Müzeci Antony BURTON (1986) “Oyuncakların en büyük çekiciliği, bize dünyayı minyatür halinde göstermeleridir,” diyor. Çocuğunuzla yapacağınız bir müze ziyareti eminim onun hafızasından çıkmayacak değerli bir hediye olacaktır. Yine bu amaçla Eyüp’te bulunan “Tarihi Eyüp Oyuncakçısı”nı ziyaret ederek atölye çalışmalarına katılabilirsiniz. Eyüp Oyuncakçılığı, Eyüp semtinde gelişen ve 1950’lere kadar süren, atık malzemelerden oyuncak üretimi geleneğidir. Eyüp oyuncakçıları, ahşap topaçlar, kaynana zırıltıları, kursak düdükleri, darbuka ve davullar, fırıldaklar, hacıyatmazlar, ahşap araba ve sandallar, beşikler, tahta kılıçlar, tefler gibi oyuncaklar üretirmiş. Ancak bu el yapımı oyuncaklar, maalesef zamanla plastiğe yenik düşerek yok olmuşlar.

Kendi çocuklarımıza ya da yakın akraba-arkadaş çocuklarına hediye almak zor olmasa da özellikle çocuklarımızın okul arkadaşları gibi hiç tanımadığımız çocuklara hediye seçmek çok zorlayıcı olabiliyor. Hediye seçerken ailelerin hassasiyetlerine de dikkat etmek gerekiyor. Küçük oğlum Ali’ye beş yaş doğum gününde bir “Barbie” hediye geldi, arkadaşına çok ilgisini çektiğini ve hiç bebeği olmadığını söylemiş. Gerçekten bir süre oynadı, bu ailemiz için sorun değildi; ancak bundan rahatsız olabilecek aileler olduğunu biliyorum.

Dünyada eşi benzeri olmayan, çok değerli hediyelerimizden biri ise Atatürk’ün “Bu bayramı çocuklara armağan ediyorum,”
diyerek TBMM’nin açılış sevincini çocuklarla paylaşabilme yüceliğini göstermesidir. Bayramlarda büyüklerini ziyarete giden çocukları mendil, hediye ya da harçlıkla mutlu etmek de gelenekseldir.

Çocuklarınızı bilinçli seçimlerle aldığınız birbirinden güzel hediyelerle mutlu edebilirsiniz belki; ama sakın unutmayın; onlara verebileceğiniz
en büyük ve en güzel hediye onlarla geçirdiğiniz o paha biçilmez zaman dilimidir, çocuklarınızın o boncuk gözlerinin içine bakarak onlarla oynadığınız oyunlar ve onlara zaman ayırarak verdiğiniz o anlamlı mesaj “Benim için çok önemlisin, değerlisin, seni çok seviyorum”dur.

Çocuklarınıza ayırdığınız bu zaman diliminde birlikte oynayabileceğiniz hediyelerle, keyifli paylaşımlar…

 

Share this Story

Related Posts

Comments are closed.